Komunikaty

Konferencja ''Dobra Energia''

Konferencja Dobra Energia znów w Urzędzie Marszałkowskim.

"Dobra Energia" to cykl debat, toczonych w wyjątkowym gronie i w niespotykany sposób, poświęconych przyszłości polskiego sektora energetycznego, zorganizowany przez dział konferencyjny wydawnictwa „Agora”. W zeszłym roku odbyło się sześć konferencji z cyklu „Dobra Energia”, w tym odbędą się kolejne cztery. Pierwsza, inaugurująca cały cykl, zorganizowana we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego odbędzie się już 27 lutego.


Poznań to miejsce dla „Dobrej Energii” wyjątkowe. W zeszłym roku to właśnie tu odbyła się pierwsza konferencja z całego cyklu. Zaangażowanie Urzędu Marszałkowskiego wynikające ze zbieżności celów, prowadzenia polityki zrównoważonego rozwoju województwa, a do tego wyjątkowi rozmówcy i żywiołowo reagująca, aktywna publiczność - to wszystko złożyło się na bardzo udane wydarzenie. A zadowolenie uczestników znalazło swoje odbicie w ankietach ewaluacyjnych, w których poziom i jakość konferencji ponad 80 proc. słuchaczy oceniło „dobrze” lub „bardzo dobrze”.


- W województwie wielkopolskim stawiamy na zrównoważony rozwój, czyli m.in. mądre korzystanie z zasobów środowiska, wykorzystanie OZE, podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców. „Dobra Energia” to świetna okazja do dzielenia się wiedzą o tym, jak w sposób zrównoważony rozwijać nasze miasta i dlatego już drugi raz organizujemy ją w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego - mówi członikini zarządu województwa Marzena Wodzińska. Na lutowej konferencji będzie jedną z uczestniczek dyskusji.


A te dotyczyć będą przyszłości naszej energetyki. Uczestnicy będą rozmawiać o tym, jak mądrze wykorzystać OZE i jaką rolę powinna odgrywać energetyka konwencjonalna, zastanowią się, jakie technologie pozwolą nie trwonić energii i skąd wziąć pieniądze na inwestycje w OZE. Nie zabraknie też rozmów o znaczeniu i sposobach prowadzenia edukacji ekologicznej. Ale na tym nie koniec. Poznańskie wydarzenie poświęcone będzie też znalezieniu konkretnych rozwiązań duszącego nas problemu smogu. I to w gronie członków zarządów województw, które mają wdrożone uchwały antysmogowe - małopolskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. W taki sposób o walce ze smogiem nie rozmawiał jeszcze nikt.


W dyskusjach panelowych wybrzmi głos ekspertów z sektora energetyki, innowatorów, praktyków biznesu, przedstawicieli świata nauki, urzędników samorządowych i administracji centralnej, architektów, instalatorów. Słowem - tych, którzy mają unikalną wiedzę o energetyce oraz o jej przyszłości decydują.


A niewątpliwie stoimy dziś przed olbrzymim wyzwaniem modernizacyjnym w sektorze energetycznym. Wierzymy, że jeśli wykorzystamy szanse, którą już dziś daje technologia będziemy mogli podnieść komfort naszego życia, oddychać czystym powietrzem, płacić niższe rachunki. Jesteśmy przekonani, że jeśli odrobimy pracę domową nasze domy, ale też miasta będą wygodniejsze, bardziej energooszczędne i jednocześnie bliższe naturze, bo czerpiące ze źródeł odnawialnych. W trakcie konferencji organizowanej wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego pokażemy, że to możliwe.


W 2017 w konferencjach z cyklu „Dobra Energia” udział wzięło w sumie ok. 1400 osób - przedstawicieli samorządu, biznesu, uczelni, stowarzyszeń, inwestorów indywidualnych, mediów. Ale ciągle wiele jest jeszcze do zrobienia, dlatego w tym roku ponownie zaprosimy urzędników samorządowych i rządowych, instytucje, wybitnych ekspertów oraz entuzjastów odnawialnych źródeł energii do współpracy. Odwiedzimy cztery miasta, a zaczynamy - jak zwykle - w Poznaniu już 27 lutego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, al. Niepodległości 34 w Poznaniu.


Podczas konferencji w Poznaniu, zadamy m.in. następujące pytania:

  • Dlaczego ciągle przegrywamy ze smogiem?
  • Kto zmieni polski sektor energetyczny? Naukowcy, czy biznes? Jaką rolę w modernizacji sektora odgrywają start-upy i zmiany prawa
  • Czy energetyka rozproszona jest realną alternatywą, czy mrzonką?
  • Jak zarządzać energią, by zużywać jej jak najmniej?
  • Jakie znaczenie w rozwoju energetyki odnawialnej ma wsparcie publiczne?

Udział w konferencji jest bezpłatny, wystarczy rejestracja na stronie. Szczegółowy program na stronie: http://dobraenergia.edu.pl/