Komunikaty

Wycieczka integracyjna Stowarzyszenia Absolwentów UEP


NA TRASIE :  SZAMOTUŁY – PRUSIM – KAMIONNA – MNISZKI-  24 MAJ 2014 r.

 Do tradycji Koła Terenowego Stowarzyszenia Absolwentów UEP wpisały się coroczne wycieczki krajoznawczo-integracyjne po najpiękniejszych zakątkach naszego wielkopolskiego regionu.


W tym roku 24 maja odwiedziliśmy Szamotuły zwiedzając Pałac Górków z ekspozycją wnętrz siedziby magnackiej, zbiór ikon i numizmatyków. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa regionalna ziemi szamotulskiej, na której to szczególną naszą uwagę zwróciliśmy na piękne regionalne stroje, hafty i koronki. Po zwiedzeniu zespołu pałacowego odwiedziliśmy gotycka Kolegiatę. Na skraju głębokiej doliny Kamionki w 1499 r. ukończono budowę uroczego kościoła w stylu gotyckim z fundacji M. Kamieńskiego. Kościółek zauroczył nas piękną architekturą zewnętrzną.


Po obiedzie w restauracji Olandia w Prusimie odbyliśmy  krótki spacer po ciekawie zagospodarowanych obiektach i parku. Ostatnim etapem naszej wędrówki były MNISZKI – Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej  założone w dawnych  wyremontowanych budynkach folwarcznych. W programie było zwiedzanie ekspozycji dawnych narzędzi rolniczych, warsztatów ginących zawodów wystawę  przypominającą dawną szkołę - klasę lekcyjną z oryginalnym wyposażeniem z lat 50-70 XX wieku, wnętrze poczty , dawny sklep rzeźnicki. 


Dużą przyjemnością dla uczestników była możliwość samodzielnego wykonania wiklinowego wózka biorąc udział w warsztatach wikliniarskich. W przyjemnej koleżeńskiej atmosferze wracaliśmy do Poznania, ciesząc się ze wspólnie spędzonego czasu w gronie absolwentów.


Warsztaty Wikliniarskie


Zwiedzanie Pałacu Górków w Szamotułach 

Prusim -Olandia- skansen miniatur