W 2015 r. przypada 85. rocznica powołania Stowarzyszenia Absolwentów Wyższej Szkoły Handlowej w Poznaniu (obecnie Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu). Z tej okazji, podczas obchodów VII Dni UEP, zorganizowano spotkanie absolwentów Uczelni zaangażowanych w działalność studenckich grup teatralnych „Pegaz” i „Pegazik”.


Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów UEP, na prośbę członków studenckich zespołów teatralnych działających na naszej Uczelni w latach 1960-1970, zorganizował „spotkanie po latach" twórców i wykonawców studenckich scen teatralnych działających w grupach teatralnych „Pegaz” i „Pegazik” przy Wyższej Szkole Ekonomicznej. W drugim dniu obchodów VII Dni UEP 26 lutego 2015 r., odbyła się sentymentalna podróż w czasie, do lat 60. XX w., kiedy te sceny święciły swoje największe tryumfy. 

Na „spotkanie po latach” podczas VII Dni UEP pojawiło się 24 twórców i wykonawców studenckich scen teatralnych, którzy wnieśli istotny wkład w studencką działalność kulturalną na tym polu. Na spotkanie przybył również rektor UEP prof. dr hab. Marian Gorynia, który w uznaniu zasług dla społeczności akademickiej oraz za kreowanie i pełne zaangażowanie się w studencki ruch teatralny na naszej Uczelni wręczył  twórcom i wykonawcom tych scen pamiątkowe dyplomy.

Historia powstania studenckich scen teatralnych na naszej Uczelni rozpoczyna się pod koniec lat 50. ubiegłego wieku, gdy dwóch Andrzejów – Korzeniowski i Wituski – organizuje dwie  odrębne grupy teatralne. Jesienią 1959 r. powstał „Pegaz”, którego ojcem założycielem był Andrzej Korzeniowski. Już 19 marca 1960 r., w auli ówczesnej Wyższej Szkoły Ekonomicznej, „Pegaz” wystawił sztukę czeskiego autora Jana Drdy – „Igraszki z diabłem". W ciągu całego roku 1960 zespół występował z tym repertuarem aż 26 razy.

Drugi „ojciec założyciel” – Andrzej Wituski – mimo że w 1957 r. ukończył już studia, nie stracił kontaktu z ruchem kulturalnym na Uczelni. Dokładnie po roku od premiery „Pegaza”, 19 marca 1961 r., Wituski zaprezentował swój autorski program satyryczno-kabaretowy „Z ŁEzą w OKU”  pod szyldem  Studenckiego Teatru Satyrycznego „Pegazik”.

W ciągu 10 lat swojej działalności „Pegaz” i „Pegazik” wystawiły 13 premier. Teatry – z różnym nasileniem swojej aktywności - działały do 1970 r. Przez sceny teatralne przewinęło się ponad 120 osób, nie tylko studentów ówczesnej Wyższej Szkoły Ekonomicznej, ale i innych uczelni poznańskich.


Galeria