Strony badacza

Baza Web of Science w praktyce - szkolenie z dnia 24.03.2023

27 kwietnia, 2023

24 marca 2023 r. na UEP odbyło się szkolenie pt.  Web of Science w praktyce – wsparcie dla prowadzonych badań, którego organizatorami były Biblioteka Główna UEP i firma Clarivate.

Szkolenie miało na celu zapewnienie pomocnych wskazówek, niezbędnych dla rozwoju kariery naukowej pracowników i doktorantów. Przedstawiono jak w pełni skorzystać z narzędzi Clarivate na każdym etapie podróży badawczej począwszy od planowania pracy, pozyskiwania grantów, przez prowadzenie badań, publikację odkryć, po promocję osiągnięć i ocenę rezultatów.

Szkolenie przeprowadził: Marcin Kapczyński (Clarivate)

Plan szkolenia:

1. Niezbędnik Web of Science. Dlaczego Web of Science jest ważne?

–  konto na Web of Science, kluczowych funkcje platformy Web of Science

–  skuteczne budowanie kwerend, wskazówki dotyczące wyszukiwania właściwych informacji

– możliwości dostępu do pełnych tekstów odnalezionych publikacji

– identyfikowanie i analiza wiodących trendów, autorów, źródeł dla wybranej dziedzinie

– profil Autora na Web of Science, zarządzanie własnym profilem

– tworzenie raportów cytowań, główne wskaźniki ich znaczenie

– zapisywanie rezultatów i tworzenie systemu powiadomień

– opcje eksportu danych i zachowywania przydatnych referencji

2. Gromadzenie i wykorzystanie bibliografii załącznikowej. Wybór źródła do publikacji okryć.

– zapisywanie referencji w programie EndNote

– zastosowanie zgromadzonej literatury w tekście pracy. Szybkie wprowadzanie przypisów i tworzenie bibliografii pracy

– formatowanie i edycja przypisów, wybór i zmiana stylu bibliograficznego

– wyszukiwanie i wybór odpowiedniego miejsca do publikacji

– ocena i analiza wybranych czasopism

3. Krajobraz nauki w obiektywie InCites Benchmarking & Analytics. Prowadzenie analizy i ocena efektywności naukowej.

– określanie i analiza efektywności naukowej krajów, instytucji, wydziałów, autorów

– identyfikacja i wgląd w wiodące dziedziny, dyscypliny i zagadnienia

– poznawanie ekspertów i liderów wewnątrz, jak i poza organizacją

– współpraca naukowa i jej znaczenie

– wpływ i rodzaje publikacji Open Access

– rankingi akademickie, stosowane metodologie i ich odtworzenie

– ocena i analiza jakości oraz wykorzystania źródeł publikacji

– kto finansuje dane badania naukowe, struktura fundatorów.

Link do nagrania