Doktoranci - aktualności Sukcesy doktorantów Szkoła doktorska Uniwersytet

Nagroda Przewodniczącego KNF dla dr Katarzyny Włosik

1 grudnia, 2022

Dr Katarzyna Włosik z Katedry Inwestycji i Rynków Finansowych otrzymała główną nagrodę w  XI edycji Konkursu o Nagrodę Przewodniczącego KNF za najlepszą pracę doktorską z zakresu rynku finansowego.

Promotorką nagrodzonej rozprawy pt. „Własności i funkcjonowanie rynku kryptowalut” jest prof. dr hab. Wiesława Przybylska-Kapuścińska, a promotorką pomocniczą dr Blanka Łęt.

Rozprawa zawiera wieloaspektową analizę wykształcającego się rynku tych cyfrowych walorów. Poprzez odpowiedzi na sformułowane pytania badawcze oraz realizację celów przyjętych w rozprawie, autorka stworzyła jakościową i ilościową charakterystykę tego rynku. Co istotne, analiza została przeprowadzona obiektywnie i w sposób krytyczny. Podkreślone zostały więc zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty tego rynku.
W części jakościowej pracy kryptowaluty (oraz tworzony przez nie rynek) zostały przeanalizowane na kanwie teorii finansów – m.in. hipotezy rynków efektywnych i krytyki tej hipotezy zgłoszonej przez reprezentantów finansów behawioralnych. Ponadto dr Katarzyna Włosik dokonała rozstrzygnięć definicyjnych i klasyfikacyjnych oraz określiła instytucjonalno-organizacyjne aspekty funkcjonowania rynku kryptowalut.
W ilościowej części pracy autorka scharakteryzowała wybrane kryptowaluty pod względem płynności i zmienności ich cen oraz określiła własności statystyczne szeregów stóp zwrotu. Wykorzystując zaawansowane metody ekonometryczne przeanalizowała również powiązania między różnymi rynkami kryptowalut, zweryfikowała występowanie prawa jednej ceny oraz zidentyfikowała czynniki, które je zaburzają.
Na podstawie obu części pracy zostały wskazane swoiste własności, którymi odznaczają się kryptowaluty i tworzony przez nie rynek, oraz implikacje tych cech dla różnych grup interesariuszy. Walory aplikacyjne pracy dotyczą m.in. wykorzystania kryptowalut do zarządzania portfelem inwestycyjnym przez praktyków rynkowych, zarówno tych indywidualnych, jak i instytucjonalnych, oraz sposobu regulowania kryptowalut.

Konkurs ma na celu wspieranie rozwoju rynku finansowego i jego innowacyjności poprzez zwiększanie zainteresowania środowiska akademickiego zagadnieniami, które są powiązane z organizacją i funkcjonowaniem tego rynku oraz jego nadzorem.

Więcej informacji jest dostępnych pod adresem: https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/konkursy/Konkurs_o_nagrode_Przewodniczacego_KNF

Serdecznie gratulujemy!

Wyznaczamy trendy w badaniach naukowych.