Byli wśród nas Katedra Statystyki

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 7 lipca 2024 roku zmarł Doktor Kazimierz Kruszka

Z głębokim żalem, pogrążeni w smutku zawiadamiamy,

że w dniu 7 lipca 2024 roku zmarł

Śp.

Doktor Kazimierz Kruszka

długoletni pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu,
związany z naszą Uczelnią od 1964 roku

Pamięć o Nim pozostanie na zawsze wśród nas!

REKTOR, RADA UCZELNI, SENAT I SPOŁECZNOŚĆ UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO W POZNANIU

Msza Święta pogrzebowa odbędzie się w czwartek 11 lipca 2024 roku o godzinie 12:00 w kaplicy Cmentarza Parafialnego Matki Bożej Pocieszenia przy ulicy Borówkowej w Suchym Lesie.

Doktor Kazimierz Kruszka od 1964 r. związany był z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu. Był przez wiele lat cenionym nauczycielem akademickim, wykładowcą statystyki, wykształcił kilka pokoleń wysokiej klasy statystyków wielkopolskich. Przez kilkanaście lat (1990 – 2007) dr Kruszka piastował odpowiedzialne funkcje w statystyce publicznej (dyrektora i zastępcy dyrektora Urzędu Statystycznego w Poznaniu). Od 2007 r. był konsultantem w Ośrodku Statystyki Miast tegoż Urzędu. Zajmował się realizacją ogólnopolskich i międzynarodowych zadań z zakresu statystyki obszarów miejskich, której stworzenie sam zainicjował i współrealizował.

Był autorem lub redaktorem ponad 100 publikacji naukowych i opracowań statystycznych, a także artykułów poświęconych historii statystyki w Wielkopolsce. Współtworzył Centrum Statystyki Regionalnej w Poznaniu, organizował kursy i szkolenia statystyczne (m.in. dla pracowników administracji, dziennikarzy, księgowych i rewidentów), pełniąc nierzadko na tych warsztatach rolę wykładowcy.

Doktor Kazimierz Kruszka był członkiem – założycielem Polskiego Towarzystwa Statystycznego (PTS) w chwili jego reaktywacji w kwietniu 1981 r. W maju 1981 r. zorganizował w Poznaniu Oddział PTS, którego pracami kierował przez wiele lat. Dr Kazimierz Kruszka był także członkiem Rady Głównej PTS, członkiem Prezydium Rady Głównej PTS. Od października 1994 r. do lutego 2000 r. pełnił funkcję wiceprezesa PTS, a następnie sekretarza Rady Głównej PTS. W 2005 r. dr Kazimierz Kruszka objął funkcję prezesa PTS, którą sprawował do 2010 r. Był jednym z inicjatorów i organizatorów Kongresu Statystyki Polskiej z okazji 100-lecia Polskiego Towarzystwa Statystycznego, który odbył się w kwietniu 2012r. w Poznaniu. Za zasługi dla Polskiego Towarzystwa Statystycznego w 2012 r. otrzymał tytuł Honorowego Członka PTS.

Dr Kazimierz Kruszka był niestrudzonym popularyzatorem statystyki – spod jego pióra wyszło wiele felietonów zamieszczanych w prasie poznańskiej. Wygłaszał także odczyty publiczne poświęcone statystyce, organizował konkursy dla szkół promujące tę dziedzinę wiedzy. Z Jego inicjatywy PTS, Urząd Statystyczny w Poznaniu oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu współorganizowali Wielkopolski Konkurs Statystyka mnie dotyka dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Nieoceniona była działalność ekspercka dra Kazimierza Kruszki jako wieloletniego członka Komisji Programowo – Metodologicznej GUS, członka Rady Strategii Rozwoju Miasta Poznania oraz doradcy Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Za swe zasługi dr Kazimierz Kruszka nagrodzony został między innymi: Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką „Za Zasługi dla Statystyki RP”, Odznaką „Za Zasługi dla Rozwoju Województwa Wielkopolskiego” jak również Złotą Odznaką Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Pamięć o Nim pozostanie na zawsze wśród nas!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.