Three Minute Thesis® to ogólnoświatowy konkurs z zakresu komunikacji naukowej, stworzony przez The University of Queensland (Australia). W ramach konkursu Three Minute Thesis doktoranci mają trzy minuty, aby wygłosić ciekawą prezentację na temat prowadzonej pracy naukowej i jej znaczenia dla społeczeństwa. 3MT® nie ma na celu trywializacji badań naukowych lub ich nadmiernego uproszczenia, ale stawia doktorantom wyzwanie, aby przedstawić swoje idee oraz odkrycia naukowe w sposób zwięzły i zrozumiały dla szerokiego, zróżnicowanego grona odbiorców.


W tym roku po raz pierwszy konkurs organizowany jest w Poznaniu. Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu zaprezentowało się 29 doktorantów z poznańskich jednostek naukowych: Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu, Polskiej Akademii Nauk Oddział w Poznaniu, Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytety Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.


Eliminacje odbyły się w dwóch grupach – z każdej grupy jury wybrało dwóch najlepszych uczestników. Jury konkursowe oceniało zrozumienie, zaangażowanie oraz styl komunikacji.

 

I miejsce:

Grupa I: Marek Rychter

Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, temat wystąpienia: „Najlepszy implant to taki, który znika”

 

Grupa II: Katarzyna Jakubowska

Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, temat wystąpienia: „Wiarygodność świadków naocznych i nausznych w świetle badań nad percepcją i pamięcią”

 

II miejsce:

Grupa I: Barbara Kulesza-Gulczyńska

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, temat wystąpienia: „Czytanie jako działanie - od lajków do powieści fanowskich”

 

Grupa II: Paweł Sega

Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, temat wystąpienia: „Nadchodzące wyzwania dla roślin uprawnych i populacji ludzkiej na świecie”

 

Nagroda publiczności:

Grupa I: Barbara Kulesza-Gulczyńska

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, temat wystąpienia: „Czytanie jako działanie - od lajków do powieści fanowskich”

 

Grupa II: Szymon Tomczak

Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, temat wystąpienia: „Szef kuchni poleca. Menu w intensywnej terapii”

 

Nagrody ufundował Klub Partnera Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.


Laureaci zaprezentują założenia swojej pracy doktorskiej podczas finału, który odbędzie się 3 marca 2017 r. o godz. 10:30 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu (Centrum Edukacyjne Usług Elektronicznych, sala 4.1).

Organizatorami konkursu 3MT® w Poznaniu jest Stowarzyszenie Boost Biotech Polska oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.