29 marca 2016 r. na naszej Uczelni rozpoczęły się Mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn w szachach. Będą to szczególne Mistrzostwa ze względu na jubileusz 90-lecia Polskiego Związku Szachowego oraz gospodarza Mistrzostw – Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

 

Mistrzostwa Polski to bardzo prestiżowy i najważniejszy krajowy turniej w roku, w którym zagra polska czołówka. Wszystkie rundy zostaną rozegrane w murach Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Miejsce turnieju nie jest przypadkowe, bowiem to właśnie studenci UEP w styczniu 2016 r. obronili tytuł i są aktualnymi Akademickimi Mistrzami Polski w szachach oraz brązowymi medalistami Akademickich Mistrzostw Europy.

 

Podczas BUDIMEX Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach dziesięć pań, które wywalczyły sobie awans, zagra systemem kołowym (każda z każdą) 9 rund. Na liście startowej nie zabraknie m.in.: aktualnie najwyżej klasyfikowanej polskiej arcymistrzyni Moniki Soćko, ubiegłorocznych medalistek Mistrzostw Polski, arcymistrzyń: Jolanty Zawadzkiej, Kariny Szczepkowskiej – Horowskiej i Iwety Rajlich oraz utytułowanej Joanny Majdan-Gajewskiej. O swój drugi medal powalczy arcymistrzyni Klaudia Kulon, studentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Oprócz doświadczonych zawodniczek Kadry Narodowej, zagrają także młode zawodniczki, które będą chciały pokazać się z jak najlepszej strony – Anna Kantane, Mariola Woźniak oraz Ewa Harazińska i Oliwia Kiołbasa.

 

W tegorocznych LOTTO Indywidualnych Mistrzostwach Polski został zmieniony dotychczas stosowany system szwajcarski i panowie również zagrają systemem kołowym na dystansie 9 rund. Swój udział w Mistrzostwach potwierdził lider polskiej reprezentacji – arcymistrz Radosław Wojtaszek. Wśród zawodników nie zabraknie arcymistrzów Dariusza Świercza i Jana Krzysztofa Dudy. Do Poznania przyjadą także ubiegłoroczni medaliści, którzy zapewne będą chcieli powtórzyć zeszłoroczne sukcesy: Mistrz Polski – arcymistrz Grzegorz Gajewski, srebrny medalista – mistrz międzynarodowy Maciej Klekowski oraz brązowy medalista – arcymistrz Jacek Tomczak. O kolejny tytuł Mistrza Polski będzie walczył arcymistrz Mateusz Bartel. W dziesiątce, która będzie rywalizować o medale, znaleźli się również: arcymistrz Kacper Piorun, arcymistrz Kamil Dragun oraz walczący o trzecią normę arcymistrzowską – mistrz międzynarodowy Marcel Kanarek.

 

Organizatorzy przygotowali szereg wydarzeń promujących tę królewską grę wśród Poznaniaków - m.in. tramwaj szachowy oraz wycieczki dla dzieci ze szkół i przedszkoli. W ramach Akademii Innowacyjnego Biznesu odbędzie się wykład „Strategia 64 pól w biznesie.


Zapraszamy do śledzenia rozgrywek – na żywo w sali 111A (wstęp wolny) lub transmisji live (http://mp2016.pzszach.pl/), podczas której komentator – arcymistrz Marcin Tazbir – wraz z ekspertami i zaproszonymi gośćmi będzie na bieżąco omawiał przebieg partii oraz sytuację w tabeli.

 

Mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn w szachach na UEP potrwają do 7 kwietnia 2016 r.

 

Organizatorem Mistrzostw Polski w Szachach jest Stowarzyszenie im. Ferdynanda Dziedzica.