Zapraszamy na XVI debatę akademicką: Polska po wyborach.

Wielokrotnie powtarzamy, że w demokracji kartka wyborcza jest głównym narzędziem zmian w systemie politycznym. Zmian, które często zaskakują, o czym w ostatnich latach mogli przekonać się obywatele mieszkający po obu stronach Atlantyku. Drugą powtarzaną prawdą jest stwierdzenie, że w demokracji każdy głos jest ważny i może mieć wpływ na ostateczny wynik wyborów. Media odwołują się do 2000 roku, kiedy to 537 głosów mieszkańców Florydy zadecydowało, że George Bush zamieszkał w Białym Domu.

W niedzielę zakończył się kolejny etap wyborczego maratonu, w czasie którego wybraliśmy władze samorządowe, naszych przedstawicieli w Parlamencie Europejskim oraz posłów i senatorów. Na tym jednak cykl wyborczy się nie kończy - za pół roku wybierzemy prezydenta.

W trakcie kampanii wyborczej politycy (i wspierające ich partie polityczne), przedstawili nam obraz „kraju miodem i mlekiem płynącego”, a my będziemy szczęśliwi, młodzi, bogaci a przede wszystkim zdrowi. Zapominamy, że nie jesteśmy „wyspą szczęśliwości”, tylko żyjemy tu i teraz. Jednak bardzo często właśnie o takiej wspaniałej rzeczywistości chcemy słuchać, zapominając o tym, o czym mówiła Margaret Thatcher: „rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy; ma wyłącznie pieniądze obywateli”. Innym razem zaś stwierdziła, że „państwo niczego nie daje, bo niczego nie ma. Jeżeli rząd twierdzi, że daje komuś, znaczy zabiera Tobie”.

Kiedy opadnie kurz przedwyborczej zawieruchy, przychodzi czas weryfikacji głoszonych haseł. Kampanijny optymizm zastępuje szara rzeczywistość. Racje miał zatem Albert Einstein, który pisał, że „Człowiek szczęśliwy jest zbyt zadowolony z teraźniejszości, by rozwodzić się nad przyszłością”. Krajobraz po wyborach nad Wisła spróbują opisać i ocenić uczestnicy kolejnej Debaty Akademickiej. Tym razem panelistami będą:


- dr hab. Andrzej Stelmach, prof. UAM,
- prof. dr hab. Rafał Drozdowski (UAM),
- dr hab. Izabela Janicka, prof. UEP,
- dr Michał Polakowski (UEP).


Moderator:
dr Krzysztof Gołata (UEP).