Program Microsoft DreamSpark (dawniej MSDN Academic Alliance) jest przeznaczony dla wydziałów wyższych uczelni, które prowadzą kursy związane z informatyką, zapewniając dostęp do najnowszych produktów firmy Microsoft do wykorzystania w celach edukacyjnych lub badawczych. W ramach DreamSpark, studenci i pracownicy Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu mają bezpłatny dostęp między innymi do oprogramowania: Windows 7/8/10, Visual Studio Enterprise/Community 2017, Visual Studio for Mac, SQL Server 2017 Developer/Enterprise/Standard/Web, Windows Server 2008/2012/2016, Access 2017, Project Professional 2016, Visio Proffesional 2016 i inne. 
Dream Spark nie zawiera pakietu Office.
 
Korzystanie z oprogramowania można kontynuować również po ukończeniu studiów, nie ma już jednak możliwości instalacji nowych programów.
Z oprogramowania nie można korzystać w celach komercyjnych.

 
 
Rejestracja
Aby otrzymać login i hasło, należy wysłać e-mail na adres: msdn@kie.ue.poznan.pl (osobą odpowiedzialną za przyznawanie dostępu do Dream Spark jest mgr Agata Szyszko).
E-mail powinien zawierać następujące informacje: 

1. Studenci:
 
  • imię i nazwisko
  • rok studiów
  • stopień
  • studia stacjonarne/niestacjonarne
  • nr indeksu

Studentów prosimy o wysyłanie listów ze skrzynek, które są podane jako ich adresy w serwisie moodle. Aby sprawdzić, jaki jest to adres, należy po zalogowaniu do moodle kliknąć na swoje nazwisko w prawym górnym rogu i kliknąć na zakładkę „modyfikuj profil”.
 

2. Pracownicy:
 
  • imię i nazwisko, 
  • stanowisko, 
  • katedra

Pracowników prosimy, aby wysyłali maile z prośbą o rejestracje z adresów uczelnianych (jest to konieczny element uwierzytelnienia przy zakładaniu konta).
 

Weryfikacja danych i założenie konta odbywa się w ciągu 10 dni roboczych.

 
 
Pobieranie oprogramowania pierwszy raz odbywa się w kilku etapach. Po zalogowaniu się na swoje konto oraz wyborze oprogramowania należy pobrać instalator programu (Secure Download Manager), który pozwala na uruchomienie pliku z rozszerzeniem SDX realizującego pobieranie wybranej aplikacji, systemu operacyjnego, itp. W celu instalacji oprogramowania pobranego w postaci obrazu płyty (.ISO) należy albo nagrać go na płytę CD-R lub DVD+/-R albo skorzystać z emulatora napędów.
Zamówione oprogramowanie i/lub klucze produktu są dostępne w DreamSpark jedynie przez 24 miesiące od dnia złożenia zamówienia, więc należy pamiętać o ich zapisaniu, aby mieć możliwość skorzystania z nich po zakończeniu wspomnianego okresu.
Liczba możliwych zamówień każdego z produktów dostępnych w DreamSpark jest ograniczona do jednego razu.