Kierunek Applied Economic and Social Analysis ma charakter innowacyjny i interdyscyplinarny, a jego absolwent uzyskuje wiedzę z ekonomii, nauk o zarządzaniu i innych dyscyplin społecznych (socjologii, filozofii społecznej, kulturoznawstwa, psychologii społecznej, polityki społecznej, etyki i politologii).
Najważniejszymi umiejętnościami uzyskanymi w czasie studiów jest identyfikowanie, analizowanie i rozumienie społecznych uwarunkowań zjawisk gospodarczych oraz społecznych skutków zjawisk i procesów gospodarczych. Absolwent nowego kierunku zostanie wyposażony w umiejętność prowadzenia badań mieszanych (ilościowo-jakościowych) oraz wnioskowania na ich podstawie.
W ramach prowadzonych zajęć wykorzystywane będą innowacyjne metody nauczania (np. gry symulacyjne, desing thinking, problem based learning, debaty oksfordzkie) oraz nowatorski system organizacji zajęć (warsztaty na uczelni oraz w siedzibie współpracujących instytucji, semestralne seminaria projektowe). Studenci i studentki podczas zajęć będą wykorzystywać dane dotyczące realnych sytuacji społecznych i ekonomicznych.
Kierunek prowadzony będzie w ścisłej współpracy z podmiotami zewnętrznymi (firmami, instytucjami badawczymi, instytucjami publicznymi), które dostarczać będą materiału edukacyjnego (studenci będą pracować na rzeczywistych danych); przedstawiciele firm będą współprowadzić zajęcia (warsztaty, wykłady, ćwiczenia); uczestniczyć w przygotowywaniu materiałów dydaktycznych, przedstawiciele podmiotów zewnętrznych będą uczestniczyć w procesie ewaluacji zaliczeniowych projektów.
Studia trwają 6 semestrów. Do ich ukończenia niezbędnie jest zdobycie 180 punktów ECTS.
Studia są nieodpłatne i prowadzone będą w języku angielskim. Do rekrutacji zaproszeni są absolwenci szkół średnich z Polski i zagranicy. Na pierwszym roku studiów przewidziane zostały 24 miejsca.
ABSOLWENCI APPLIED ECONOMIC AND SOCIAL ANALYSIS I RYNEK PRACY
Dynamiczne zmiany na polskim i międzynarodowym rynku pracy powodują, iż systematycznie wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów do spraw selekcjonowania, analizowania, interpretowania danych oraz projektowania rozwiązań dla organizacji gospodarczych, instytucji finansowych zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.
Absolwent kierunku Applied Economic and Social Analysis będzie posiadał dogłębną wiedzę o wadze, znaczeniu, możliwościach i ograniczeniach wykorzystania wiedzy teoretycznej i empirycznej do analiz społecznych. Będzie także wyposażony w wiedzę i umiejętności dotyczące metodologii i prowadzenia badań oraz analiz ilościowych i jakościowych. Absolwent będzie potrafił wykorzystywać do prac analitycznych specjalistyczne oprogramowanie, a także oceniać przydatność oraz zakres określonych danych. Studenci polscy i zagraniczni zostaną przygotowani do funkcjonowania w realiach międzynarodowego rynku pracy.
OCZEKIWANE KOMPETENCJE KANDYDATA NA STUDIA
- świadectwo dojrzałości lub równoważny dokument (w przypadku osób, które uzyskały dyplom potwierdzający posiadanie wykształcenia średniego w innym kraju),
- znajomość języka angielskiego co najmniej na poziomie B2,
- zainteresowanie problematyką społeczno-ekonomiczną.
REKRUTACJA
Kandydatki i kandydaci podlegają klasyfikacji na podstawie złożonych dokumentów. W przypadku, gdy liczba kandydatów będzie przewyższała liczbę oferowanych miejsc zostanie przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna weryfikująca stopień komunikatywności oraz wiedzę o wybranej specjalności. Decyzję o przyjęciu kandydatów na studia podejmuje Rektor.
PROGRAM STUDIÓW
Program studiów kierunku Applied Economic and Social Analysis składa się z przedmiotów, które są w stosunku do siebie komplementarne. W toku nauki przekazywane są zarówno informacje na temat aktualnego stanu wiedzy w naukach społecznych, jak i narzędzi analitycznych, które umożliwiają określanie skutecznych strategii działania podmiotów otoczenia gospodarczego. Gwarantuje to zdobycie wykształcenia w zakresie szeroko rozumianego wsparcia działalności gospodarczej. Zakres tematyczny zajęć będzie odnosił się do trzech poziomów, tj. zachowań jednostkowych (poziom mikro), działalności przedsiębiorstw (poziom mezo) oraz problematyki społeczno-gospodarczej (poziom makro).
Szczegółowa informacja o programie studiów znajduje się TUTAJ .