Rozwój rynku nieruchomości w Polsce powoduje duże zainteresowanie tą sferą życia gospodarczego i społecznego, która w dalszym ciągu będzie się dynamicznie rozwijać i stwarzać szanse interesującej, atrakcyjnej, a przede wszystkim dobrze opłacanej pracy. Obserwuje się również rozwój działalności inwestycyjnej i wzrost zainteresowania specjalistami przygotowanymi do prowadzenia działalności inwestycyjnej w sferze nieruchomości we wszystkich typach firm i instytucji. Specjalność proponowana jest zatem kandydatom, którzy w przyszłości zamierzają pracować w szeroko rozumianej sferze gospodarki nieruchomościami oraz zajmować stanowiska menedżerskie i analityczne w zakresie organizowania i prowadzenia działalności inwestycyjnej.
Wiedza i umiejętności
Absolwent nabywa umiejętności:
- zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi,
- zarządzania nieruchomościami komercyjnymi (biurowymi, handlowymi itp.),
- doradztwa na rynku nieruchomości,
- wyceny nieruchomości,
- tworzenia biznes planów,
- zarządzania przedsięwzięciami inwestycyjnymi,
- analizy rynku nieruchomości.
- Metody wyceny nieruchomości,
- Doradztwo na rynku nieruchomości,
- Zarządzanie nieruchomościami,
- Przygotowanie inwestplanu,
- Finansowanie inwestycji i nieruchomości,
- Zarządzanie przedsięwzięciami inwestycyjnymi,
- Analiza rynku nieruchomości,
- Inwestowanie w nieruchomości,
- Marketing na rynku nieruchomości,
- Zachodnie rynki nieruchomości.
- Potencjalne miejsca pracy absolwentów:
- firmy zarządzające nieruchomościami,
- firmy pośredniczące w obrocie nieruchomościami,
- przedsiębiorstwa deweloperskie i budowlane,
- praca w administracji samorządowej,
- badania rynku i koniunktury rynkowej,
- banki – departamenty kredytów hipotecznych,
- praca jako specjalista i analityk opłacalności projektów inwestycyjnych,
- praca wykonywana w formule wolnego zawodu – rzeczoznawca majątkowy, pośrednik w obrocie nieruchomości, zarządca nieruchomości,
- praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa – piony zarządzania majątkiem trwałym i inwestycjami.
Studia na specjalności to pierwsze kroki w zdobyciu uprawnień zawodowych potrzebnych do wykonywania zawodu na rynku nieruchomości. Na pewno uzyskałam dobre podstawy merytoryczne do swojej dzisiejszej pracy, związanej oczywiście z nieruchomościami, w moim przypadku pośrednika w obrocie nieruchomości. Po kilku latach pracy w jednym z największych biur obrotu nieruchomościami w Polsce, zdecydowałam się założyć własne, co okazało się trafnym wyborem pozwalającym godzić obowiązki rodzinne z pracą zawodową dającą dużą satysfakcję. Polecam studiowanie na tej specjalności.
Nauka na specjalności pozwoliła mi na poznanie specyfiki rynku nieruchomości i zagadnień z nim związanych. Dzięki temu łatwiej było mi znaleźć bardzo dobrze płatną pracę zgodną z wyuczoną specjalnością. Myślę, że skończenie tej specjalności jest tak korzystne, ponieważ nie zamyka drogi do podjęcia pracy w innych branżach – poza zagadnieniami związanymi typowo z rynkiem nieruchomości dane mi było zaznajomić się również z tematyką zarządzania przedsięwzięciami inwestycyjnymi i opłacalności inwestycji, co wykorzystuję w obecnej pracy.