Komunikaty

Zapraszamy na koncert!

„Impresje japońsko-polskie. Takasaki & Poznań”Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania, Teatr Muzyczny, Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wraz z Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, Towarzystwem Przyjaciół Chóru Kameralnego UAM oraz Centrum Wymiany Japonia-Polska zapraszają na japońsko-polskie wydarzenie koncertowej jesieni w Poznaniu – wspólny występ chórów z Poznania i japońskiego miasta Takasaki!

W dniu 8 października 2018 roku o godz. 19:00 w Auli Nova w Poznaniu odbędzie się koncert z udziałem Chóru Kameralnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz niemal 100-osobowego Chóru Takasaki Daiku z Japonii. Nazwę chóru można przetłumaczyć jako Chór IX Symfonii z Miasta Takasaki (Japonia), ponieważ zespół specjalizuje się w wykonaniach słynnej IX Symfonii d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena. Koncert poprowadzi p. Mateusz Frąckowiak z Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Koncert jest muzycznym upominkiem obu chórów dla mieszkańców Poznania i Wielkopolski, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przyszłorocznych obchodów 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską. Koncert jest też rezultatem nieformalnych kontaktów między Takasaki a Poznaniem, nawiązanych pod koniec 2016 roku z inspiracji prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego p. Andrzeja Kraśnickiego.

Japońskie miasto Takasaki, położone w środkowej części wyspy Honsiu w prowincji Gunma, w odległości niespełna godziny jazdy pociągiem od Tokio, liczy około 300 tys. mieszkańców. Jest ośrodkiem przemysłowym, handlowym, węzłem transportowym, a także miastem akademickim i kulturalnym. Turyści chętnie odwiedzają Takasaki z uwagi na wyjątkowe dziedzictwo historyczne i atrakcje turystyczne oraz walory przyrodnicze.

Od początku swojego istnienia, czyli od 1974 r., Chór Takasaki Daiku wykonuje IX Symfonię Beethovena wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Prefektury Gunma, która ma swoją siedzibę w Takasaki. W swoim repertuarze Chór ma także między innymi tradycyjne pieśni japońskie, utwory operowe i operetkowe. Zespół koncertuje także w innych japońskich miastach, występował również w Austrii, Czechach, Hiszpanii, na Litwie, w Niemczech i Słowenii.

W 2002 r. chór wystąpił w Polsce na wspólnym koncercie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej. Członkowie japońskiego chóru są w różnym wieku i wykonują różne zawody, jednak łączy ich miłość do muzyki Beethovena. Chór Takasaki Daiku jest organizacją non-profit, której przyświeca hasło: „Śpiewamy dla regionu, dla świata, dla pokoju” Za swoje zaangażowanie na rzecz pokoju i międzynarodowej wymiany w sferze muzyki Takasaki Daiku otrzymał w 2008 r. Nagrodę Prefektury Gunma.

Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, utworzony w 1992 r., wykonuje muzykę wszystkich epok; utwory a cappella oraz wokalno-instrumentalne. Śpiewa w kilkunastu językach, nieustannie jednak popularyzuje muzykę polską. Dwukrotnie zdobył Grand Prix na prestiżowym Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat, jest też laureatem innych przeglądów. Chórem kieruje prof. zw. dr hab. Krzysztof Szydzisz, chórmistrz, muzykolog, kierownik Zakładu Emisji Głosu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, logopeda, menedżer kultury, ceniony w środowisku muzycznym juror polskich i zagranicznych konkursów chóralnych. Dr Joanna Piech-Sławecka, chórmistrz, oboistka, logopeda, trener emisji głosu, a przede wszystkim – aktywna chórzystka od ponad dekady współprowadzi próby i koncerty zespołu, jest Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Chóru Kameralnego UAM i adiunktem na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu. Zespół co dwa lata organizuje dla UAM Międzynarodowy Festiwal „Universitas Cantat” dedykowany chórom i orkiestrom uczelnianym, w ramach którego od roku 1998 w wielkopolskich salach koncertowych wystąpiło ponad sto chórów z całego świata, a współczesna polska literatura muzyczna wzbogaciła się o kilkanaście prawykonań wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych. Zespół systematycznie występuje w ramach Koncertów Noworocznego i Majowego JM Rektora UAM, bierze udział w Akademickich Gorzkich Żalach u Franciszkanów, festiwalu Poznańskie Kolędowanie, czy Koncercie Wiosennym
w Collegium Chemicum Novum. Zespół współpracuje z wybitnymi polskimi i zagranicznymi muzykami, aktorami oraz z takimi orkiestrami i zespołami, jak Filharmonia Poznańska, Filharmonia Toruńska, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Sinfonia Varsovia, The Hilliard Ensemble. Chór Kameralny UAM koncertował w Czechach, Francji, Grecji, Bułgarii, Hiszpanii, Irlandii, na Litwie, na Malcie, w Niemczech, na Słowacji, w Szwecji, Watykanie, Wielkiej Brytanii i we Włoszech, ale również w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Peru, Boliwii, Ekwadorze, Kolumbii, Gruzji, Australii oraz Korei Południowej. W swoim dorobku ma kilka wydawnictw płytowych.

W czasie koncertu 8 października br. Chór Takasaki Daiku wykona tradycyjne pieśni z Japonii oraz inne utwory:
 • Shimauta – muz. i sł. Kazufumi MIYAZAWA, oprac.Tsubasa NISHIMURA
 • Akatombo – muz. Kosaku YAMADA, sł. Rofu MIKI, oprac. Yasuro KASAI
 • Soran-bushi – muz. Osamu SHIMIZU
 • Yagi-bushi – oprac. Masaya ISHIWAKA
 • IX Symfonia fragment - Ludwig van Beethovena 
 • Beer Barrel Polka – muz. Jaromir Vejvoda, sł. Lew Brown, oprac. Tamotsu Yazawa
 • Halleluya Chorus - Georg Friedrich Händel
Z kolei Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wykona:
 • Bartłomiej Pękiel (+1670) – II Missa senza le cerimonie (a 8 voci) con basso continuo. Kyrie, Gloria, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei 
 • J. Ogrodniczak, Brygida Sawicka - Stępińska (opr.) - Czyje to koniki 
 • Marcin Wawruk (opr.) - Leć głosie po rosie 
Oba chóry wykonają następujące utwory:
 • W. A. Mozart, Ave Verum Corpus – dyrygent: prof. K. Szydzisz, organy dr M. Bolewski
 • S. Sasakura, Sakura, sakura (piosenka japońska)– dyrygent: Yoko Akabane
 • H. Kobayashi, Szła dzieweczka – dyrygent: Yoko Akabane
Bezpłatne wejściówki do odbioru w:
Kasach Teatru Muzycznego w Poznaniu, ul. Niezłomnych 1e,
Centrum Informacji Miejskiej, ul. Ratajczaka 44 (UWAGA! Tymczasowe wejście do CIM będzie pomiędzy Salonem Posnania, a cukiernią Elite - zachodnia fasada budynku)

Serdecznie zapraszamy na koncert!
Wystąpią:

Chór Takasaki Daiku z Japonii
(Beethoven’s Symphony No 9 Chorus Group of Takasaki)
pod dyrekcją Yoko Akabane

i Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
pod dyrekcją prof. zw. dr hab. Krzysztofa Szydzisza

8 października 2018 roku, godz. 19:00
Aula Nova, plac Stefana Stuligrosza 1