Uczymy już od 35 000 dni
Aktualności

SKN Estymator współorganizatorem wykładu ''Dane statystyczne w Gazecie Wyborczej''

28.10.2020 r.
Serdecznie zapraszamy na wykład pt. Dane statystyczne w Gazecie Wyborczej, który odbędzie się 28.10 (środa) w godzinach 16:45-18:15. Jest to wykład inaugurujący Zajęcia Otwarte na UEP. 
Wszystkie szczegóły techniczne można znaleźć na stronie www.zo.ue.poznan.pl
Prelegentka: Danuta Pawłowska, Gazeta Wyborcza (http://biqdata.wyborcza.pl/
Agenda
- dlaczego redakcja Wyborczej pracuje z danymi,
- z jakimi przeszkodami się mierzy,
- czego oczekuje od danych,
- jakie błędy popełnia i jakie wnioski wyciąga.
Profil prelegentki:
Absolwentka politechniki. Po studiach przez pięć lat pracowała jako audytor w Deloitte, weryfikowała sprawozdania finansowe spółek Skarbu Państwa i spółek giełdowych. Równolegle rozpoczęła studia podyplomowe z dziennikarstwa. Ostatecznie dziennikarstwo wygrało. Najpierw był tygodnik „Polityka”, pracowała także dla dzienników - „Dziennika", "The Wall Street Journal Polska". Sześć miesięcy spędziła w Parlamencie Europejskim na stypendium Schumana dla dziennikarzy. Od 2016 roku jest dziennikarką danych i redaktorką Gazety Wyborczej, a także odpowiada za relacje z innymi mediami europejskimi w konsorcjum European Data Journalism i Sonar Europe, w którym Gazeta Wyborcza jest liderem.
Wykład organizowany przy współudziale SKN Estymator w ramach przedmiotu Wizualizacje i Raportowanie Danych Statystycznych (dr Maciej Beręsewicz, Katedra Statystyki, Instytut Informatyki i Ekonomii Ilościowej).