Dnia 27 października 2016 roku, sześcioro członków SKNu uczestniczyło w spotkaniu z Komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem. Spotkanie miało miejsce w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i odbyło się w ramach organizowanych przez Komisję Europejską - Dialogów Obywatelskich. 

"Przewodniczący Jean-Claude Juncker upoważnił wszystkich komisarzy do aktywności politycznej w państwach członkowskich i w ramach dialogów z obywatelami mają oni przedstawiać i promować wspólny program działań, słuchać propozycji i współpracować z zainteresowanymi stronami." - możemy przeczytać na stronie Komisji Europejskiej.

Komisarz Vytenis Andriukaitis swoje wystąpienie rozpoczął mówiąc,  "Jako lekarz wiem, że istnieje tylko jeden sposób aby móc zrozumieć drugiego człowieka - należy go przede wszystkim wysłuchać (...) Spotkanie takie jak dzisiaj, jest okazją aby wysłuchać polskich obywateli i dowiedzieć się, co ich trapi, czego oczekują ode mnie".

W swoim początkowym wystąpieniu, zwrócił uwagę, że zdrowie stanowi istotny element naszej gospodarki. Zdrowe społeczeństwo może być bardziej zasobne i bogate. Dlatego powinno się przekierunkować myślenie na tor prozdrowotny walcząc jednocześnie z szeregiem czynników ryzyka - cukrami, transtłuszczami, tytoniem i alkoholem. Ten ostatni czynnik był bezpośrednią przyczyną śmierci, w ciągu ostatniego roku,  ośmiu tysięcy osób na europejskich drogach oraz pośrednią dla stu dwudziestu tysięcy, którzy zmarli w wyniku chorób wątroby. "Kiedy mówimy o zdrowiu nie wolno nam rozmawiać o szpitalach ale o zdrowym stylu życia" - podkreślał.

Komisarz zwrócił również uwagę na problem otyłości i marnowania żywności przy jednoczesnym występowaniu problemu niedożywienia. W drugiej części spotkania odpowiadał na pytania publiczności, które w większości dotyczyły stanu służyby zdrowia oraz umów TTIP oraz CETA.

Całe spotkanie zostało zarejestrowane i można je obejrzeć na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Fotorelacja