8 grudnia 2016 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu otwarte zostało nowe laboratorium - ShopLab, które powstało dzięki współpracy z Grupą Muszkieterów.


Laboratorium pozwoli naukowcom oraz studentom prowadzić profesjonalne badania w obszarze wewnątrzsklepowych zachowań nabywców. – ShopLab jest makietą sklepu typu convenience. Umieszczono w nim szereg mebli sklepowych, takich jak: regał na owoce i warzywa, ladę chłodniczą do ekspozycji wędlin i mięs, regał na wyroby piekarnicze, regał na produkty objęte promocją, regały półkowe wysokie i niskie oraz kasę – wymienia dr hab. Barbara Borusiak, prof. nadzw. UEP, kierownik Katedry Handlu i Marketingu.Badania nad zachowaniami nabywców prowadzone będą w oparciu o zaawansowaną technologicznie aparaturę badawczą. W Laboratorium zainstalowany został system monitorowania ruchu obiektów, który współpracuje z mobilnym eye-trackerem. Laboratorium pozwala również na kontrolowanie elementów tworzących atmosferę. W zależności od celu prowadzonych badań możliwe jest odpowiednie ustawienie poziomu temperatury czy też intensywności oświetlenia.Grupa Muszkieterów
Grupa Muszkieterów, największa sieć franczyzowa w kategorii supermarketów spożywczych i typu „dom i ogród” w Polsce, jest zrzeszeniem ponad 280 niezależnych polskich przedsiębiorców zarządzających supermarketami spożywczymi Intermarché oraz supermarketami typu „dom i ogród” Bricomarché. Sieć handlowa Grupy Muszkieterów liczy obecnie 360 supermarketów Intermarché i Bricomarché. W Centrali Grupy w Poznaniu, w dwóch magazynach logistycznych oraz supermarketach zatrudnionych jest aktualnie ponad 15 tys. osób. Wyznaczaniem kierunków strategicznych obu sieci zajmuje się spółka ITM Polska. Muszkieterowie są obecni w 4 krajach Europy: Polsce, Francji, Belgii i Portugalii.