Uczymy już od 34 999 dni
Życie studenckie

Uniwersytet EKOlogiczny

 • # Uniwersytet EKOlogiczny w Poznaniu

  W ramach Uniwersytetu EKOlogicznego prezentujemy  materiały o tematyce ekologiczej, w tym podpowiedzi i rady jak być bardziej EKO, jak na poziomie lokalnym możemy się starać poprawiać jakość naszego środowiska.

  W jedności siła, suma wysiłków całej społeczności UEP, to o wiele wiecej niż pojedyńcze działanie. 

  Działamy w lokalnej społeczności myśląc globalnie o przyszłości Ziemi. 

 • # Pełnomocniczka Rektora ds. ekologii

  dr hab. inż. Anna Lewandowska, prof. UEP
 • # Działania prośrodowiskowe UEP - plan

  Zapraszamy do zapoznania się z raportem o działaniach prośrodowiskowych Uczelni. Działania są zgodne ze Strategią 2021-2024 Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
 • # Gospodarowanie papierem na UEP - raport

  Zapraszamy do zapoznania się z dokumentem stanowiącym efekt realizacji działania - „Stworzenie i wdrożenie zasad minimalizacji wykorzystania papieru w codziennej pracy i komunikacji wewnętrznej”, zapisanego w harmonogramie wdrożenia Strategii UEP na lata 2021-2024.
  1. Jeśli to możliwe – unikamy drukowania. Jeśli to niemożliwe, to promujemy drukowanie dwustronne, z wykorzystaniem czarnego tuszu i w trybie ekonomicznym;
  2. Wprowadzamy do obiegu wewnętrznego niebielone koperty wielorazowego użytku (do pobrania w kancelarii). Koperty te uzupełnią inne rozwiązania wielorazowego użytku stosowane w obiegu wewnętrznym (np. teczki podawcze);
  3. W obiegu zewnętrznym zwiększamy wykorzystanie niebarwionych i niebielonych kopert (w kolorze szarym lub brązowym);
  4. Rozpoczynamy stosowanie niebielonego makulaturowego (100% z surowca wtórnego) papieru graficznego o formacie A4 i gramaturze 80g/m2;
  5. W 2022 roku co najmniej 10% zamawianego przez jednostki organizacyjne papieru A4/80g powinno obejmować niebielony papier makulaturowy;
  6. Zachęcamy do wybierania materiałów papierniczych wykazujących cechy prośrodowiskowe np. surowiec pochodzący ze zrównoważonego leśnictwa, zawartość surowca wtórnego, brak bielenia lub bielenie bez użycia chloru, podatność do wielorazowego użytku, konstrukcja produktu umożliwiająca łatwe odseparowanie elementów z odmiennych materiałów (metale, tworzywa sztuczne, papier);
  7. W przypadku dokumentów wymagających zniszczenia proponujemy stosowanie niszczarek (jednostki organizacyjne UEP dysponują 110 niszczarkami) – ścinki z niszczarek kierujemy do pojemnika na makulaturę;
  8. W razie potrzeby doposażenia pomieszczenia biurowego w kartonowy pojemnik na makulaturę – zgłaszamy prośbę pod adresem helpdesk.dzi@ue.poznan.pl;
  9. W razie potrzeby opróżnienia pojemników z makulaturą - zgłaszamy prośbę pod adresem helpdesk.dzi@ue.poznan.pl;
  10. W razie potrzeby podstawienia lub odebrania pojemnika z odpadowymi dokumentami z danymi osobowymi do utylizacji (bezpiecznego zniszczenia) przez zewnętrzną firmę - zgłaszamy prośbę pod adresem helpdesk.dzi@ue.poznan.pl.
  11. Kontakt do Pełnomocniczki Rektora ds. Ekologii (dr hab. inż. Anny Lewandowskiej) - pelnomocnikeko@ue.poznan.pl.

 • #Dokąd wybrać się na wiosenny spacer?

  Przedstawiamy mapę miejsc w Poznaniu i okolicach, w które warto wybrać się na wiosenną przechadzkę. Przyrodniczych atrakcji w pobliżu naszych domów jest całkiem sporo, a spacery, wycieczki, mikrowyprawy są w dobie pandemii nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Przekonajmy się, że cele wypraw nie muszą być odległe, by złapać oddech, posłuchać śpiewu ptaków, wypocząć.

  Bez względu na to, czy mamy wolną godzinę, popołudnie czy cały dzień wybierzmy odpowiednie miejsce do odpoczynku na łonie natury.

  Zapraszamy do cieszenia się wiosną!

 • # Otwarcie Giveboxu na UEP

  Dbając o środowisko UEP uruchamia – pierwszy na uczelni poznańskiej - Givebox.

  To szafa do bezobsługowej wymiany dóbr. Wpisuje się w ideę racjonalizacji konsumpcji oraz ograniczenie śladu ekologicznego i produkcji odpadów przez przedłużenie życia przedmiotów. Promujemy przez to reusing, czyli powtórne użycie przedmiotów.

  Możecie zostawić w nim i odebrać przedmioty codziennego użytku. Rzeczy w dobrym stanie - często nowe, nietrafione prezenty, czy też kupione pod wpływem impulsu - trafiają do nowych odbiorców, a nie na wysypisko śmieci. Do szafy można przynosić między innymi odzież, drobny sprzęt AGD, płyty, książki, zabawki, naczynia kuchenne, ozdoby itp.


  Szafa usytuowana została w budynku A, na poziomie przyziemie w niszy przy windzie.
 • # Pij wodę ze źródełka, oszczędź na butelkach!

  Chcemy być EKO, chcemy dbać o środowisko i ... 
  …. jesteśmy Uniwersytetem EKONOMICZNYM, więc postanowiliśmy zainstalować na naszej Uczelni pierwsze stanowisko ze źródełkiem wody pitnej.  W holu budynku głównego znajduje się zestaw składający się z jednego źródełka oraz ściennego dystrybutora wody kranowej. Zapewnia dostęp do wody pitnej oraz umożliwia napełnianie butelek, bidonów, dzbanków i czajników.

  Wybrany przez nas zestaw spełnia wymagania dostępu dla osób niepełnosprawnych: 
  - udogodnienia w postaci płytki z Brille dla niewidomych,
  - przyciski w kolorze kontrastującym do urządzenia dla niedowidzących. • # Eko wyzwanie 2020

  Wybierz jeden z poziomów zaangażowania i dbaj o naszą planetę! 

  Starter: Wybierz 1 nowe dla Ciebie i realne działanie. Konsekwentnie je wdrażaj.
  Junior: Wybierz 2, 3 lub 4, które są dla Ciebie nowe i działaj.
  Senior: Wybierz 5 lub więcej – dawaj dobry przykład.
  Ekspert: Bądź zero waste.

 • # Segregowanie śmieci na UEP

  Dbałość o środowisko naturalne jest zarówno misją, jak i obowiązkiem. Posegregowane śmieci  są wartościowym surowcem wtórnym. Prosta czynność porządkowania przekłada się na oszczędność energii i wody oraz zmniejszenie ilości odpadów wywożonych na wysypiska śmieci. Zapewnia czystsze powietrze i akweny wodne, większą liczbę niewyciętych drzew, lepsze warunki życia dla wszystkich organizmów. To ratunek dla nas i przyszłych pokoleń, dla całej Ziemi.
   
  Uczelnia wdraża różne programy wpisujące się w zasadę zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi. Rozwijamy zdalny obieg dokumentów, stosujemy energooszczędne oświetlenie, czy też rozwiązania poprawiające izolację cieplną.
   
  Segregowanie śmieci mają ułatwiać ustawione na korytarzach pojemniki na szkło, papier, metal i tworzywa sztuczne, odpady bio oraz zmieszane. Warto z nich korzystać, zalety recyclingu są bowiem naprawdę znaczące.
   
  Recykling papieru:
  - ogranicza zużycie energii o 75%,
  - chroni 17 drzew przed wycięciem przy produkcji każdej tony,
  - ogranicza zużycie wody o ok. 60%,
  - zmniejsza ilość odpadów,
  - ogranicza zanieczyszczenie powietrza o ok. 75%.
   
  Recykling szkła:
  - ogranicza wydobycie surowców do produkcji szkła (piasku, wapienia, sody itp.), a tym samym zmniejsza degradację środowiska,
  - zmniejsza zużycie wody wykorzystywanej do produkcji o ok. 50%,
  - oszczędza energię zużywaną w procesie produkcyjnym o ok. 30%,
  - zmniejsza ilość odpadów produkcyjnych o 97%,
  - zmniejsza zanieczyszczenie powietrza o 14-20%.
   
  Recycling metalu:
  - ogranicza zużycie zasobów o 95-100% liczone jako zawartość metalu w rudzie,
  - zmniejsza zużycie energii o 60-95%  (w zależności od metalu),
  - zmniejsza zanieczyszczenie środowiska o 70-99%  (w zależności od metalu).
   
  Recycling tworzyw sztucznych:
  - ogranicza zużycie zasobów - mniejsze zużycie ropy naftowej i innych surowców chemicznych (ok. 1300 l mniej z tony przetworzonych tworzyw),
  - zmniejsza zużycie energii o 40% ,
  - zmniejsza zanieczyszczenie środowiska (ok. 300 kg mniej dwutlenku węgla w atmosferze z tony przetworzonych tworzyw).
 • # Test - sprawdź czy segregujesz odpady do odpowiednich pojemników

  Najlepszy odpad to taki, którego nie wyprodukujemy. Jeśli jednak dopiero zmierzamy w stronę ZERO WASTE, wybierajmy takie przedmioty i opakowania, które nadają się do recyklingu oraz odpowiednio je segregujmy. • # Magazyn Dobra

  Magazyn Dobra to sklep charytatywny prowadzony przez wolontariuszy Fundacji Magazyn Dobra.

  Sklep działa na zasadzie przyjmowania darowizn i przekazywania zysku z ich sprzedaży organizacjom udzielającym bezpośredniej pomocy potrzebującym, które mają siedzibę na terenie Poznania i powiatu poznańskiego. 

  Poza działalnością pomocową,  Magazyn daje drugie życie przedmiotom. Nie jest im obca idea zero waste. W świecie pełnym przesytu, chcą stawać się głosem sprzeciwu wobec nadmiernej konsumpcji. 

  Robisz w domu minimalizm? Porządki wiosenne? Sprzątasz pokój po dzieciach, które 10 lat temu wyprowadziły się z domu? Zamiast wyrzucać niemodną pozytywkę na śmietnik - przynieś ją do Magazynu Dobra. 

  Współzałożycielką i prezesem zarządu Fundacji  jest dr hab. Barbara Borusiak, prof. UEP

  Ul. Święty Marcin 47 (Pasaż 47, dawniej: Pasaż Różowy), Poznań

 • # Studencka aktywność

  Studentów zainteresowanych tematyką związaną z różnymi aspektami ekologii zapraszamy do działania w Studenckich Kołach Naukowych:

   

  SKN Ekobiznes


  SKN Jakości Qualitas

  SKN Ekosfera
   
  SKN Ekonomii Zrównoważonego Rozwoju 

  SKN Nexus
   
 • # Ekspert UEP prof. Zenon Foltynowicz o recyklingu

  W Polsce recyklingowana jest zaledwie 34 proc. odpadów.

  O tym, czy i jak możemy podnieść ten wskaźnik mówił w wywiadzie dla Gazety Wyborczej prof. Zenon Foltynowicz.


  - Segregacja powinna być bardziej precyzyjna - podkreśla nasz wykładowca. - Postawiłbym osobne pojemniki na butelki po wodzie mineralnej. Były nawet takie zapowiedzi - miała być wprowadzona opłata depozytowa za butelki, miały stanąć sortomaty na opakowania PET, ale nic z tego nie wyszło. Tymczasem są państwa, które posiadają takie kontenery. Za butelki nie dostaje się pieniędzy, ale na przykład bon do wykorzystania na imprezę kulturalną.precyzyjna. Jeśli Litwa dała sobie z tym radę, dlaczego my nie moglibyśmy?


  - Nasi zachodni sąsiedzi mieli pomysł, aby mleko było sprzedawane w naczyniach wielorazowego użytku z poliwęglanu - zaznacza naukowiec. - U nas tetrapaki okazały się silniejsze. Warty wspomnienia jest przykład kwestia butelek po piwie. Każdy browar ma własny, charakterystyczny kształt butelki. A gdyby zrobić unifikację butelek i te z jednego browaru mogłyby być wykorzystane przez inny browar? Teraz albo się je wozi po całym kraju, albo idą na stłuczkę i trzeba kolejnego nakładu energii, żeby wyprodukować nowe. Dla przykładu, huta szkła produkująca butelki najbliżej Poznania znajduje się w Sierakowie. Obliczono, że transport stłuczki szklanej z Poznania do huty (około 50 km) niweluje cały efekt ekologiczny.


  - Chciałbym wspomnieć o pomyśle pana Andrzeja Bartoszkiewicza, który opracował własny model segregacji. - wskazuje nasz wykładowca. - Polega on na tym, że na dużych osiedlach stawia się zamiast tradycyjnych altan śmietnikowych, coś na kształt domków, do których mieszkańcy przynoszą wstępnie posegregowane odpady. Tam jest pracownik, który te odpady odbiera i dosegregowuje. Wyciąga z nich to, co jest wartościowe. Dba o to, żeby szkło było podzielone na jasne i ciemne. Są tam także chłodnie, do których trafiają odpady biodegradowalne, dzięki temu nie unosi się wokół nich charakterystyczny zapach. • # Konkurs fotograficzy dla studentów z okazji Dnia Ziemi

  UEP zgodnie z wartościami, zapisanymi w misji opowiada się za odpowiedzialnością za zasoby wspólne i dbanie o los naszej planety. Decyzje ekonomiczne zapadające w przedsiębiorstwach mają bezpośredni wpływ na środowisko naturalne. Odpowiedzialne podejście do natury i jej ekosystemów jest postawą wartą kształtowania u osób, które w przyszłości będą decydentami, liderami gospodarczymi, specjalistami odpowiedzialnymi za zarządzanie zasobami firm i politykę CSR – uwzględnią w nich dyrektywy zrównoważonego rozwoju.

  Nadesłane prace prezentowały bardzo dobry standard techniczny i wpisały się w temat zadania konkursowego. W przesłanych fotografiach widać wyczucie kadru, wrażliwość artystyczną, umiejętność wychwycenia unikatowego momentu i operowania sztuką kompozycji.

 • # Konkurs plastyczny dla dzieci z okazji Dnia Ziemi

  Rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla dzieci i wnuków pracowników oraz doktorantów UEP pt. „Dzika przyroda”. Jego celem było zachęcenie do zainteresowania szeroko rozumianą przyrodą, jej naturalnym pięknem i bogatymi formami, w jakich występuje. Odpowiedzialne podejście do natury i jej ekosystemów jest postawą wartą kształtowania od najmłodszych lat. UEP zgodnie z wartościami, zapisanymi w misji opowiada się za odpowiedzialnością za zasoby wspólne i dbanie o los naszej planety.