Rozwiązania, usługi i technologia dla biznesu

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu przystąpił do porozumienia Akademickich Centrów Transferów Technologii– ogólnopolskiego zrzeszenia przedstawicieli uczelnianych jednostek odpowiedzialnych za zarządzanie i komercjalizację własności intelektualnej.

Logo PACTT

Sprawdź nasze innowacje!

Celem PACTT jest m.in.: wymiana wiedzy, doświadczeń, standardów działania i dobrych praktyk, rozwój kompetencji zawodowych pracowników centrów transferu technologii, współpraca w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych oraz wspólne reprezentowanie interesów i celów członków przed organami administracji publicznej, związkami pracodawców oraz innymi podmiotami działającymi na rzecz innowacji i współpracy nauki z biznesem.

Problem techniczny jaki rozwiązuje wynik

Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania materiałów opakowaniowych dodatkowo zapachowych i antybakteryjnych z wykorzystaniem zjawiska mikroenkapsulacji

Dojrzałość technologii

udowodniona hipoteza, rozwiązanie pod względem gotowości technologicznej jest na poziomie TRL 3

otrzymano antybakteryjny, biodegradowalny, antygrzybiczny materiał opakowaniowy

Komercyjny obszar zainteresowania

przemysł: opakowaniowy, spożywczy

firmy spożywcze, instytuty badawcze

Forma współpracy z biznesem

pozyskanie środków finansowych na prace B+R, współpraca badawcza, licencjonowanie, sprzedaż, inne

Forma ochrony

uzyskany patent (zgłoszenia dokonano w 2016 roku, P.418257) ochrony dokonano na terytorium Polski

Prawa własności

uregulowane prawa własności; współwłasność: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu i osoba prywatna
twórca rozwiązania z UEP: dr hab. Renata Dobrucka (Katedra Jakości Produktów Przemysłowych i Opakowań UEP)

Dorota Tursa UEP
dorota.tursa@ue.poznan.pl

otrzymano antybakteryjny, biodegradowalny, antygrzybiczny materiał opakowaniowy

Komercyjny obszar zainteresowania

przemysł: opakowaniowy, spożywczy

firmy spożywcze, instytuty badawcze

Dorota Tursa UEP
dorota.tursa@ue.poznan.pl

Problem techniczny jaki rozwiązuje wynik

Preparat może być wykorzystany do produkcji aktywnych materiałów opakowaniowych przeznaczonych do żywności, które wykazują selektywne działanie przeciwdrobnoustrojowe zapewniając dłuższą trwałość produktów i bezpieczeństwo konsumentów.

działający prototyp – materiał opakowaniowy, TRL-4

Zalety technologii

Opracowano serię preparatów przeciwdrobnoustrojowych na bazie żelaza i naturalnych ekstraktów roślinnych, które wykazują selektywne działanie przeciwdrobnoustrojowe, tj. hamują rozwój mikroflory niepożądanej i patogennej, a nie ograniczają wzrostu drobnoustrojów pożądanych obecnych m.in. w produktach spożywczych (np. mlecznych). Preparaty mogą być wprowadzane do materiałów opakowaniowych różnymi metodami: nanoszone jako powłoka na wybrane podłoża (papier, tektura, tworzywa sztuczne, folia aluminiowa) lub wprowadzane bezpośrednio do matrycy polimerów.

Komercyjny obszar zastosowania

przemysł opakowaniowy

firmy produkujące opakowania

Forma współpracy z biznesem