Konferencja Naukowa "Instytucjonalne i historyczne wymiary dyskusji o ekonomii i gospodarce"

Konferencja Naukowa Instytucjonalne i historyczne wymiary dyskusji o ekonomii i gospodarce, organizowana przez Katedrę Makroekonomii i Badań nad Rozwojem, połączona była z Jubileuszem 70-lecia urodzin prof. dra hab. Marka Ratajczaka. Konferencja była organizowana pod patronatem Rektora UEP. I uczestniczyli w niej zarówno Pani Rektor prof. dr hab. Barbara Jankowska, rektor na kadencję 2024 – 2028, jak i Pan Rektor prof. dr hab. Maciej Żukowski, rektor UEP w latrach 2016-2024.

Konferencję poprzedziło wydanie monografii naukowej, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W przygotowaniu monografii wzięło udział ponad dwadzieścia osób reprezentujących czołowe ośrodki myśli ekonomicznej w Polsce, a redaktorkami całości były prof. Prof. Katarzyna Szarzec i Beata Woźniak-Jęchorek. Elektroniczna wersja książka jest dostępna pod adresem: https://wydawnictwo.ue.poznan.pl/books/978-83-8211-236-8/978-83-8211-236-8.pdf.

W Konferencji obok licznego grona pracowników UEP wzięło udział  prawie czterdzieści osób z kilkunastu ośrodków naukowych w Polsce, a także innych instytucji. W tym gronie byli Panie Dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej prof. Małgorzata Gawrycka, Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. Izabela Ostoj, Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika prof. Marlena Ciechun-Kujawa, prof. Grzegorz Kołodko – doctor honoris causa  UEP, prof. Irena Kotowska – honorowa przewodnicząca Komitetu Nauk Demograficznych PAN, prof. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka – honorowa prezes PTE,  prof. Krzysztof Jajuga – przewodniczący Zespołu Nauk Społecznych Rady Doskonałości Naukowej, prof. Marian Gorynia  – Prezes PTE oraz prof. Monika Dobska – prezes poznańskiego oddziału PTE, prof. Filip Kaczmarek – prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, dr Zofia Sapijaszka – Prezes Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości, prof. Anna Ząbkowicz, reprezentująca wraz z dr Zofią Karczewską  Forum Myśli Instytucjonalnej oraz Pani mgr Katarzyna Pietruszyńska reprezentująca Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

Konferencji wsparcia udzielili i partnerami byli: projekt „UEP dla Gospodarki 5.0: Inicjatywa regionalna – efekty globalne”, PTE, firma Lenker Sp. z o.o. z grupy Aquanet Sp. z o. o., Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, firmy Euro-Pegaz oraz Wydawnictwa UEP.

Podczas Konferencji zaplanowane zostały dwie sesje. Moderatorem pierwszej zatytułowanej Instytucje w praktyce gospodarowania i wyzwania instytucjonalne, była prof. Elżbieta Mączyńska (SGH), a uczestnikami dyskusji panelowej byli: prof. Marian Gorynia (UEP), prof. Ryszard Kokoszczyński (Uniw. Warszawski), prof. Grzegorz Kołodko (ALK), prof. Andrzej Wojtyna (UE Kraków) i prof. Małgorzata Zaleska (SGH). Drugą sesję zatytułowaną Instytucje w teorii i historii myśli ekonomicznej prowadził prof. Wojciech Giza (UE Kraków), a w panelu uczestniczyli: prof. Mirosław Bochenek (UMK w Toruniu), prof. Jan Polowczyk (UEP), prof. Grażyna Wolska (UMK w Toruniu), prof. Urszula Zagóra-Jonszta (UE w Katowicach) oraz prof. Anna Ząbkowicz (U. Łódzki). W trakcie obu paneli podnoszone były kluczowe kwestie związane z dalszym rozwojem gospodarki rynkowej a w tym interakcje sfery gospodarczej i polityki.

Wyznaczamy trendy w badaniach naukowych.