Konferencja pt. „Analiza ekonomiczna w warunkach niepewności”

15 listopada 2023 r. odbyła się konferencja pt. „Analiza ekonomiczna w warunkach niepewności” zorganizowana z okazji jubileuszu 30-lecia Katedry Controllingu, Analizy Finansowej i Wyceny. Patronat nad wydarzeniem objął Narodowy Bank Polski. W konferencji  uczestniczyło ponad 306 osób.

Inaugurującą prelekcję pt. „Dylematy Władysława Grabskiego na przełomie 1923/1924. Studium przypadku procesu podejmowania decyzji w warunkach niepewności” przedstawił Paweł Szałamacha, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Kolejnym punktem był panel dyskusyjny, w którym podjęto tematy związane z gospodarką w Polsce i na świecie, a także z analizą ekonomiczną i ostatnimi szokami kryzysowymi. Udział w dyskusji wzięli: główny ekonomista Banku Pekao S.A., dr Ernest Pytlarczyk, kierowniczka Katedry Rachunkowości i Rewizji Finansowej UEP, prof. dr hab. Marzena Remlein oraz zastępca dyrektora Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP, dr hab. Jacek Kotłowski, prof. SHG.

W drugiej części konferencji uczestnicy wysłuchali referatów naukowych dotyczących sztucznej inteligencji jako przyszłości analizy ekonomicznej.

Ostatnim punktem konferencji było rozstrzygnięcie konkursu dla studentów na najlepszą pracę analityczną.

Kapituła konkursowa uhonorowała następujące spośród licznie zgłoszonych prac w formie referatu lub eseju:

• I miejsce: Zuzanna Choremska, za pracę „Analiza wpływu pandemii koronawirusa na notowania przedsiębiorstw wchodzących w skład indeksu WIG20”,
  • II miejsce: Daniel Mejer, za pracę „Inflacja: Święty Graal przedsiębiorców, klątwa konsumentów?”,
  • III miejsce (równorzędne): Aleksandra Radom, za pracę „Rola marży deweloperów w kształtowaniu cen nieruchomości podczas kryzysów gospodarczych”,
  • III miejsce (równorzędne): Michał Tomczak, za pracę „Współczesne szoki kryzysowe w kontekście myśli Edwarda Taylora”,
  • Wyróżnienie: Eliza Sklepowicz i Weronika Żukowska, za pracę „Wpływ szoków kryzysowych na finanse przedsiębiorstw”,
  • Wyróżnienie: Katarzyna Schulz i Mateusz Jarnut , za pracę „Płynność finansowa spółki CD Projekt S.A. wobec pandemii Covid-19 oraz wojny w Ukrainie”,
  • Wyróżnienie: Tymoteusz Wroczyński,  za pracę „Bogactwo narodu tkwi w jego obywatelach”.

W związku z jubileuszem katedry została wydana monografia w formule open access. Z jej wersją elektroniczną można zapoznać się na stronie: https://wydawnictwo.ue.poznan.pl/book.html?isbn=978-83-8211-194-1

W ramach konferencji przed aulą Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zorganizowana została wystawa przybliżająca sylwetki wybitnych polskich ekonomistów, których koncepcje i dorobek naukowy miały i nadal mają niebagatelne znaczenie dla rozwoju gospodarki, finansów i społeczeństwa. Wystawa „Wielcy polscy ekonomiści” nawiązywała do serii monet o tej samej nazwie.

Z serią monet można zapoznać się na stronie:

Materiał edukacyjny przybliżający w syntetyczny sposób sylwetki wielkich polskich ekonomistów jest dostępny na stronie:

Jesteśmy ODPOWIEDZIALNI za jakość edukacji i badań naukowych oraz naszego otoczenia.

Galeria zdjęć