Instytut Informatyki i Ekonomii Ilościowej - aktualności Katedra Informatyki Ekonomicznej

Najlepszy wynik w międzynarodowym konkursie eRisk 2024 - wczesne wykrywanie zagrożeń w Internecie

Spośród licznych zespołów, które zgłosiły swoje rozwiązania, metoda opracowana przez naszych naukowców osiągnęła najlepszy wynik w międzynarodowym konkursie eRisk 2024.
19 lipca, 2024

Pracownicy Katedry Informatyki Ekonomicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, dr hab. Agata Filipowska, prof. UEP oraz mgr Oskar Riewe-Perła, wzięli udział w konkursie eRisk 2024. Celem konkursu było opracowanie systemu wczesnego rozpoznawania osób z anoreksją na podstawie ich aktywności na platformach społecznościowych.

Spośród licznych zespołów, które zgłosiły swoje rozwiązania, metoda opracowana przez naukowców UEP osiągnęła najlepszy wynik według metryki ERDE (Early Risk Detection Error). Metryka ta uwzględnia zarówno precyzję wyników, jak i czas potrzebny do zaalarmowania o możliwości, że dana osoba może cierpieć na anoreksję. Aspekt ten stanowił kluczowy element konkursu oraz ma realny wpływ przy zastosowaniu systemów wczesnego ostrzegania.

Opracowana metoda wykorzystuje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie przetwarzania języka naturalnego (NLP) oraz architekturę systemów rekomendacyjnych. Analizując zachowanie modeli sugerujących treści na podstawie podobieństw użytkowników, ta metoda ocenia, czy rekomendowane treści pochodzą od osób doświadczających tego zaburzenia. Takie podejście umożliwia wydawanie wczesnych ostrzeżeń o potencjalnym ryzyku wystąpienia objawów zaburzeń odżywiania.

Konkurs eRisk jest jednym z wielu wyzwań organizowanych w ramach konferencji CLEF (Conference and Labs of the Evaluation Forum), która od 2000 roku przyciąga naukowców i specjalistów z całego świata, zainteresowanych rozwojem technologii przetwarzania danych i wyszukiwania informacji.

Warto przypomnieć, że Katedra Informatyki Ekonomicznej realizuje obecnie projekt badawczy OpenFact, w ramach którego zajmuje się opracowaniem narzędzi do automatycznego wykrywania fake news w języku polskim. W lipcu 2024 roku wyniki projektu OpenFact drugi rok z rzędu zostały ocenione przez NCBiR jako najlepsze w Polsce. Zwycięstwo w konkursie „eRisk 2024”, jak również pierwsze miejsce w ramach tegorocznego międzynarodowego konkursu w obszarze wiarygodności informacji „CheckThat! 2024”, potwierdza, że osiągnięcia naszego zespołu mają znaczenie na poziomie globalnym.

Projekt OpenFact jest finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu INFOSTRATEG I „Zaawansowane technologie informacyjne, telekomunikacyjne i mechatroniczne”.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.