Profesor Jan Fazlagić uczestnikiem panelu dotyczącego zastosowań sztucznej inteligencji w edukacji

Profesor Jan Fazlagić uczestniczył w Forum Ekonomicznym w Karpaczu w dniach 3-5 września 2024 r. i był uczestnikiem panelu dotyczącego zastosowań sztucznej inteligencji w edukacji. W trakcie panelu podzielił się swoimi przemyśleniami i obserwacjami, spośród których wymienić warto między innymi:

1) zagrożenia związane z nadmierną personalizacją edukacji,

2) zbytnia koncentracja środowiska edukacyjnego na zastosowaniach awatarów i Chat GPT;

3) zaniedbywanie wcześniejszych etapów edukacji – wskazał na to, że największą stopę zwrotu z inwestycji w edukację, według badań OECD uzyskuje się edukacją przedszkolną. Tymczasem większość debat dotyczących zastosowań AI w edukacji dotyczy szkolnictwa wyższego i uniwersytetów;

4) brak agendy wykorzystania Big Data w edukacji. Z jednej strony istnieją już duże repozytoria danych nt. edukacji (np. EWD) lecz z drugiej strony ciągle wiele procesów w edukacji nie jest zcyfryzowanych. Tak czy inaczej należy szukać nowych zastosowań w edukacji do wspierania procesów zarządzania.

Galeria zdjęć