Seminarium "Emerging trends of GVCs and MNEs in the recent wave of globalization"

14 września nasz Uniwersytet był organizatorem i gospodarzem seminarium pt. Emerging trends of GVCs and MNEs in the recent wave of globalization, które odbyło się w ramach realizacji międzynarodowego projektu badawczego TWIN SEEDS  o wartości 2,7 mln EUR finansowanego z Programu Horyzont Europa.

W spotkaniu uczestniczyli partnerzy projektowi z Włoch (Politecnico di Milano, Università di Milano Bicocca), Austrii (Vienna Institute for International Economic Studies, Austrian Institute of Technology), Holandii (University of Groningen, Erasmus University Rotterdam), Hiszpanii (University of Castilla-La Mancha), Danii (Copenhagen Business School), Francji (TBS Education, Toulouse) i Belgii (OLD Continent).

Podczas seminarium zaprezentowano wyniki badań drugiego etapu projektu koordynowanego przez prof. dr hab. Barbarę Jankowską. Badania dotyczyły wpływu pandemii Covid-19 na międzynarodowy handel usługami, działalność przedsiębiorstw wielonarodowych oraz adopcję technologii cyfrowych w procesach produkcyjnych. W przekroju sektorowym szczególną uwagę poświęcono branży medycznej i przemysłowi farmaceutycznemu, którego zdolność do opracowania i produkcji szczepionek na dużą skalę okazała się kluczowa dla zwalczenia pandemii Covid-19. Konfiguracja i efektywność działania globalnych łańcuchów wartości, w ramach których produkuje się wyroby medyczne oraz leki wymaga rozpoznania nie tylko z perspektywy poznawczej i naukowej, ale przede wszystkim celem sformułowania adekwatnych rekomendacji pod adresem polityki Unii Europejskiej.

Z ramienia UEP w seminarium uczestniczyli realizujący projekt TWIN SEEDS pracownicy Instytutu Gospodarki Międzynarodowej.

Jesteśmy ODPOWIEDZIALNI za jakość edukacji i badań naukowych oraz naszego otoczenia