Druga edycja konferencji z cyklu „Prawo celne – Dylematy i wyzwania”
W dniu 24 października 2024 r. odbyła się druga edycja konferencji z cyklu „Prawo celne – Dylematy i wyzwania”. Organizatorem konferencji był Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu reprezentowany przez Katedrę Finansów Publicznych. Konferencja składała się z czterech sesji panelowych poświęconych zagadnieniom: cyfryzacji, zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa oraz nowego Unijnego Kodeksu Celnego.
Paneliści w swoich wystąpieniach i dyskusjach nawiązywali do żywo dyskutowanych obecnie zagadnień, takich jak: szanse i wyzwania cyfryzacji procesów i procedur celnych, sankcje w obrocie towarami i problemy praktyczne z ich zastosowaniem, wpływ polityki klimatycznej Unii Europejskiej na handel międzynarodowy, (nie)racjonalność zmian legislacji celnej. Zwieńczeniem obrad było intelektualne/utylitarne afterparty, w trakcie którego prof. dr hab. Henryk Mruk podjął temat efektywnej pracy w zespole, inspirując słuchaczy do nieustannej pracy nad sobą i poszerzania horyzontów myślowych.
Panelistami byli przedstawiciele świata nauki, praktyki gospodarczej i administracji rządowej. W każdej sesji czynny udział brali również słuchacze, którzy zabierali głos, komentowali wystąpienia i zadawali pytania prelegentom. Słuchaczami byli przede wszystkim reprezentanci podmiotów gospodarczych zaangażowanych w transgraniczny obrót towarami.
Dzięki zaangażowaniu panelistów i słuchaczy Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu po raz kolejny stał się forum dyskusji na aktualne i ważne z perspektywy handlu międzynarodowego tematy. W ten sposób wydarzenie wpisuje się w jeden z celów strategicznych UEP na lata 2021-2024: Nawiązywanie trwałych relacji z praktyką gospodarczą z uwzględnieniem działających w regionie małych i średnich przedsiębiorstw oraz firm rodzinnych.
Jesteśmy ODPOWIEDZIALNI za jakość edukacji badań naukowych oraz naszego otoczenia.