Konferencja naukowa pt. "Samorząd terytorialny w dobie turbulentnych zmian otoczenia"
7 marca 2024 roku w UEP odbyła się konferencja naukowa pt. „Samorząd terytorialny w dobie turbulentnych zmian otoczenia”. Jej celem była wymiana doświadczeń i poglądów, prezentacja wyników badań, a także dyskusja nad aktualnymi problemami funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego w zmiennym otoczeniu prawnym, gospodarczym i finansowym.
Była to trzecia edycja konferencji współorganizowanej przez Katedrę Finansów Uniwersytetu w Białymstoku, Katedrę Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Katedrę Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Katedrę Finansów Zrównoważonych i Rynków Kapitałowych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Katedrę Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Wydarzeniu patronowali: JM Rektor UEP Prof. dr hab. Maciej Żukowski, Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Miast Polskich oraz Fundacja Miasto. W gronie patronów medialnych znaleźli się: Wspólnota – Pismo Samorządu Terytorialnego oraz Serwis Administracyjno-Samorządowy.
Panelistami w trakcie dwóch pierwszych sesji obrad byli prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie oraz skarbnicy miast i gmin, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami, refleksjami oraz postulowanymi kierunkami zmian w zakresie działalności jednostek samorządu terytorialnego. Przedstawiciele środowiska naukowego mieli szansę zaprezentować wyniki swoich badań w ramach trzech sesji równoległych. W trakcie dyskusji plenarnych i panelowych odniesiono się do różnorakich zjawisk, które kształtują nie tylko bieżącą działalność, ale i zamierzenia strategiczne jednostek samorządu terytorialnego, takich zagadnień jak: polikryzys, tendencje demograficzne, niezbędne zmiany w systemie dochodów własnych, unowocześnienie systemu subwencjonowania i dotowania gmin, transformacja energetyczna.
Wydarzenie wpisuje się w dążenie do wzmocnienia pozycji UEP jako ośrodka, którzy tworzy forum dyskusji między reprezentantami środowiska naukowego oraz praktyki gospodarczej (w tym przypadku administracji publicznej).
Wyznaczamy trendy w badaniach naukowych