Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla prof. Marka Ratajczaka i prof. Krzysztofa Walczaka

Prof. dr hab. Marek Ratajczak oraz prof. dr hab. inż. Krzysztof Walczak wraz z zespołem otrzymali prestiżowe Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagrody wręczone zostały  wyróżniającym się przedstawicielom środowiska naukowego 19 lutego 2025 r. podczas Gali Nauki Polskiej, zorganizowanej z okazji Dnia Nauki Polskiej.

Prof. dr hab. Marek Ratajczak otrzymał nagrodę za całokształt dorobku naukowego.

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Walczak odebrał nagrodę za znaczące osiągnięcia w dziedzinie działalności wdrożeniowej. Otrzymał ją wraz z zespołem z UEP w składzie: dr inż. Jakub Flotyński, mgr Adam Gałązkiewicz, mgr Mikołaj Maik, mgr Paweł Sobociński, mgr Dominik Strugała oraz z osobami z Politechniki Poznańskiej i Enea Operator Sp. z o.o. Nagroda została przyznana za opracowanie i wdrożenie unikalnego w skali kraju i wyróżniającego się na arenie międzynarodowej systemu informatycznego o nazwie Aplikacja Szkoleniowa Enea Operator VR (EO-VR). System służy do realizacji szkoleń pracowników służb technicznych przy wykorzystaniu technik wirtualnej rzeczywistości (VR) w trybie w pełni zanurzeniowym.

– Cieszę się, że doceniono wyniki badań naukowych, które mają praktyczne zastosowanie i przyczyniają się do poprawy warunków pracy” – powiedział prof. Krzysztof Walczak. „Opracowane rozwiązanie pozwala na przygotowanie pracowników służb technicznych w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych, a jednocześnie całkowicie bezpiecznych, skutecznie rozwiązując istotny problem”.

W systemie EO-VR odwzorowano w postaci trójwymiarowych animowanych interaktywnych modeli 25 obiektów infrastruktury energetycznej wysokiego i średniego napięcia oraz poligon szkoleniowy do prac pod napięciem, zachowując przy tym najwyższy poziom szczegółowości graficznej oraz naturalności interakcji użytkowników. Pracownicy służb technicznych odbywają szkolenia „zanurzając” się w wirtualnych scenach reprezentujących rzeczywiste obiekty infrastruktury energetycznej i wykonują scenariusze szkoleniowe.

 

Informacje o dorobku prof. Marka Ratajczaka

Prof. dr hab. Marek Ratajczak był dyrektorem Instytutu Ekonomii i kierował Katedrą Makroekonomii i Badań nad Rozwojem. W latach 2002-2008 prof. M. Ratajczak był prorektorem ds. rozwoju uczelni i doskonalenia kadr. W latach 2018-2024 był członkiem Rady Uczelni, przewodniczącym Komisji Rektorskiej ds. Statutu UEP. Od 2020 przewodniczy Zespołowi Oceniającemu ds. Wymiany Bilateralnej Naukowców w Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Od 2023 jest przewodniczącym Rady Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości. W latach 2007-2011 był członkiem Rady Naukowej Narodowego Banku Polskiego, a w latach 2011-2012 członkiem Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przewodniczącym Komisji ds. Grupy Nauk Humanistycznych i Społecznych. Od 1 lutego 2012 r. prof. Marek Ratajczak pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a od stycznia 2014 do końca listopada 2015 był sekretarzem stanu w tym resorcie. W latach 2017 -2020 wchodził w skład Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów kierując Sekcją II – Nauk Ekonomicznych. Od 2007 prof. M. Ratajczak jest członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Autor ponad 250 pubilkacji naukowych i popularyzatorskich.

Zdjęcia: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras.

Prowadzimy badania naukowe w zakresie zrównoważonej i odpornej gospodarki, innowacji biznesowych i technologicznych, odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji oraz inkluzywnego społeczeństwa

Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla prof. Marka Ratajczaka i prof. Krzysztofa Walczaka

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.