Naukowcy UEP redaktorami międzynarodowej monografii

• Tematyka

Monografia poświęcona jest zarządzaniu zyskami – tematowi o rosnącym znaczeniu w świecie rachunkowości, finansów korporacyjnych i zarządzania biznesem. Przejrzystość informacji księgowych ma kluczowe znaczenie dla właściwej oceny efektywności przedsiębiorstwa i perspektyw jego rozwoju, przy czym to właśnie zysk szczególnie przyciąga uwagę interesariuszy. Narzędzia zarządzania zyskami mają na celu zwiększenie informatywności sprawozdań finansowych. Jednak istnieje ryzyko, że firmy mogą wykorzystywać je do manipulowania rzeczywistymi wynikami finansowymi, co w konsekwencji zmniejsza przejrzystość raportów.

• Walory

Monografia wyróżnia się interdyscyplinarnym podejściem, łącząc perspektywy rachunkowości, opodatkowania i finansów korporacyjnych. Oferuje ona kompleksowe spojrzenie na zarządzanie zyskami, podejmując istotne współcześnie zagadnienie przejrzystości sprawozdawczości finansowej w kontekście międzynarodowym. Prezentuje przy tym studia przypadków, które ilustrują praktyczne zastosowanie tych metod. Nadto, autorzy analizują wyniki wieloaspektowych badań empirycznych, dyskutując konsekwencje informacyjności raportów finansowych dla interesariuszy w kontekście europejskim. Badania obejmują szeroką perspektywę finansów korporacyjnych, uwzględniając kompromisy stojące za decyzjami finansowymi wpływającymi na informacyjność sprawozdań. W analizie wykorzystano miary oparte na podejściu memoriałowym i realnym, wspierając je metodami statystycznymi. Dzięki temu czytelnicy zyskują pełny i wielowymiarowy obraz złożoności i znaczenia zarządzania zyskami we współczesnym środowisku biznesowym.

• Zawartość

Książka składa się z 13 rozdziałów, obejmujących szeroki zakres tematów związanych z zarządzaniem zyskami. Zachęcamy do lektury książki:

Chapter 1: Dissecting earnings management strategies: why, how and when?

Chapter 2: Long-term earnings management based on fixed assets

Chapter 3: Creative accounting or earnings management via current assets?

Chapter 4: Provisions – a small accounting lie in earnings management

Chapter 5: Taxation: an important tool of earnings management

Chapter 6: Real earnings management possibilities for managers

Chapter 7: Impression management and transparent reporting

Chapter 8: Earnings informativeness during macroeconomic turbulence

Chapter 9: Profit thresholds and earnings management

Chapter 10: Cash holdings and transparency of financial reports

Chapter 11: Does auditing expertise enhance financial reporting quality?

Chapter 12: Discovering the relationship between financing and earnings management

Chapter 13: Company financial distress and earnings manipulation

• Autorzy

Autorami są naukowcy i praktycy z dziedzin rachunkowości, opodatkowania, zarządzania finansami i statystyki: dr Katarzyna Czajkowska, dr hab. Leszek Czapiewski, prof. UEP, dr hab. Józefa Gryko, dr Artur Jastrzębowski, dr hab. Marta Kluzek, prof. UEP, dr hab. Joanna Lizińska, prof. UEP, dr Dawid Obrzeżgiewicz, prof. dr hab. Marzena Remlein, dr Dorota Wiśniewska. Zespół łączy różnorodne obszary specjalności i perspektyw, będąc doskonałym przykładem współpracy między katedrami i instytutami.

• Znaczenie publikacji

Routledge jest jednym z najbardziej prestiżowych wydawnictw naukowych na świecie, a zarazem najwyżej punktowanym przez polskie Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego (poziom II wg Listy Wydawnictw MSW, co z uwzględnieniem zwyżki dla dziedziny nauk społecznych oznacza 300 pkt).

Publikacja tej monografii w uznanym wydawnictwie stanowi znaczące osiągnięcie naukowe dla naszej Uczelni, podkreślając jej pozycję w międzynarodowym środowisku akademickim w dziedzinie finansów i rachunkowości.

• Więcej informacji

Szczegółowe informacje o publikacji dostępne są na stronie wydawnictwa Routledge: link do strony publikacji