Analiza porównawcza użycia źródeł naukowych w artykułach Wikipedii w zależności od wersji językowej oraz tematyki
Artykuły znajdujące się w Wikipedii muszą być oparte na źródłach uznanych za wiarygodne, które użytkownicy mogą samodzielnie sprawdzić. Jednakże, ocena wiarygodności tych źródeł może być różna i zależy od języka, w jakim jest napisany artykuł, oraz od jego tematyki. W wielu artykułach Wikipedii odnajdujemy odwołania do publikacji naukowych. Są one zazwyczaj uważane za bardziej wiarygodne niż zwykłe strony internetowe, głównie dlatego, że przechodzą przez dokładny proces recenzyjny i są wydawane przez uznane instytucje akademickie. Oznacza to, że treści zawarte w tych źródłach naukowych zostały dokładnie przeanalizowane przez specjalistów w danej dziedzinie, co zapewnia ich większą dokładność i rzetelność.
Praca pt. „Understanding the Use of Scientific References in Multilingual Wikipedia across Various Topics” skupia się na analizie porównawczej użycia naukowych źródeł informacji w artykułach Wikipedii w zależności od tematu oraz wersji językowej. Autorzy publikacji: Włodzimierz Lewoniewski, Krzysztof Węcel, Witold Abramowicz. Wyniki badań naukowych zostały przedstawione podczas konferencji KES 2023.
Publikacja powstała w ramach projektu OpenFact, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu INFOSTRATEG I „Zaawansowane technologie informacyjne, telekomunikacyjne i mechatroniczne”.