Najwyższa liczba punktów i pozytywna ocena po drugiej fazie projektu OpenFact
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zakończyło ewaluację wyników drugiej fazy programu INFOSTRATEG. Ewaluacji zostały poddane rezultaty osiągnięte przez trzy konkurujące zespoły, których zadaniem jest opracowanie rozwiązań w zakresie detekcji fake news z użyciem sztucznej inteligencji.
Projekt OpenFact jest realizowany od 2021 r. przez zespół Katedry Informatyki Ekonomicznej pod kierownictwem prof. dr hab. Witolda Abramowicza, przy współpracy wielu parterów technologicznych i merytorycznych, m.in. Google, Facebook, Bright Data, Mohamed bin Zayed University of Artificial Intelligence a także czołowych organizacji fact-checkingowych w Polsce. Skład zespołu projektu OpenFact: dr hab. Krzysztof Węcel, prof. UEP, dr Włodzimierz Lewoniewski, dr Milena Stróżyna, mgr Ewelina Księżniak, mgr Oskar Riewe-Perła, mgr Marcin Sawiński, mgr inż. Aleksandra Wojewoda.
Rezultaty dwóch pierwszych faz projektu to zbiór danych zawierający przykłady fake news oraz prawdziwych informacji w języku polskim, który może zostać wykorzystany do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji oraz metody, służące do detekcji fake news wytrenowane na tym zbiorze. Docelowe rozwiązanie projektu będzie przeznaczone do pracy w języku polskim i będzie obejmować różne dziedziny tematyczne. Jego zadaniem będzie informowanie użytkowników o wyniku oceny prawdziwości i wiarygodności tekstów publikowanych w Internecie.
Projekt OpenFact jest realizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu w okresie od 02.12.2021 do 1.07.2025 w ramach programu INFOSTRATEG I Program Strategiczny Program Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „Zaawansowane technologie informacyjne, telekomunikacyjne i mechatroniczne”, a jego wartość wynosi 3 400 500 PLN.