Katedra Informatyki Ekonomicznej

Panel pt. "Keynote: Opening the Academia" podczas konferencji Wikimania 2024

Podczas międzynarodowej konferencji Wikimania 2024 odbył się panel dyskusyjny pt. „Keynote: Opening the Academia”, w którym uczestniczył dr Włodzimierz Lewoniewski. Panel dotyczył tematyki otwartej nauki oraz jej różnych aspektów. W szczególności zostały omówione wyzwania, jakie stoją przed instytucjami akademickimi, które próbują wdrażać zasady otwartej nauki, oraz przeszkody, które hamują te procesy. Poruszono również kwestię roli projektów Wikimedia, takich jak Wikipedia, w krajobrazie otwartej nauki oraz ich potencjalnego wkładu w rozwiązywanie tych problemów.
23 sierpnia, 2024

Razem z naszym naukowcem w dyskusji brali udział: prof. dr hab. Dariusz Jemielniak, dr Julia Maria Koszewska. Sesję przygotowała i poprowadziła Katarzyna Makowska (Wikimedia Polska). Uczestnicy panelu skupili się na różnych elementach otwartej nauki, takich jak otwarte dane, komunikacja naukowa czy otwarty dostęp. Dyskusja obejmowała różnorodność interesariuszy, od instytucji badawczych po wydawców i decydentów.

Nagranie z panelu dyskusyjnego:

Wikimania jest coroczną konferencją poświęconą wszystkim ogólnodostępnym projektom wiedzy prowadzonym przez Fundację Wikimedia – Commons, MediaWiki, Meta-Wiki, Wikibooks, Wikidane, Wikinews, Wikipedia, Wikicytaty, Wikiźródła, Wikispecies, Wikiwersytet, Wikipodróży, Wikisłownik – z konferencjami, dyskusjami, spotkaniami, szkoleniami i warsztatami. Setki wolontariuszy i liderów Wolnej Wiedzy z całego świata spotykają się, aby dyskutować na różne tematy, zgłaszać nowe projekty i podejścia oraz wymieniać się pomysłami. Tegoroczna edycja konferencji odbyła się w Katowicach w dniach 7-10 sierpnia 2024 roku. W tym wydarzeniu wzięli udział ponad 2000 osób z 143 krajów. Strona konferencji: wikimania.wikimedia.org.

Autor zdjęcia: Piotr Konieczny, licencja: CC BY-SA.