Studenci - aktualności

Rektor  UEP podpisał Deklarację o wsparciu przez naszą uczelnię idei Sprawiedliwego Handlu

Rektor  UEP, prof. dr hab. Maciej Żukowski podpisał Deklarację o wsparciu przez naszą uczelnię idei Sprawiedliwego Handlu. Stanowi ona jedno z podstawowych kryteriów ubiegania się o tytuł Uczelni Przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu.

W ramach tej kampanii, zainicjowanej dwa lata temu przez SKN zrównoważonego biznesu Trade Fair oraz Komitet Koordynujący, składający się z pracowników naukowo-dydaktycznych i administracyjnych oraz doktorantów i studentów, podejmowanych jest wiele działań na rzecz edukacji na temat globalnych wyzwań o charakterze społecznym i środowiskowym oraz oddolnych możliwości przeciwdziałania im, m.in. poprzez różnego rodzaju inicjatywy społeczne oraz odpowiedzialną konsumpcję.

Sprawiedliwy Handel (Fair Trade) to międzynarodowy ruch społeczno-gospodarczy, którego celem jest walka ze skrajnym ubóstwem i zmarginalizowaniem najsłabszych uczestników rynku globalnego. Dzieje się to poprzez włączanie ich do systemu handlu międzynarodowego na takich zasadach, które umożliwiają im godne warunki życia i rozwój (m.in. odpowiednie wynagrodzenie pokrywające koszty produkcji, zakaz pracy dzieci i wszelkich form nowoczesnego niewolnictwa). Działania podejmowane w celu dołączenia przez naszą uczelnię do międzynarodowego grona blisko 400 uczelni posiadających tytuł Uczelni Przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu wpisuje się zatem w dążenie do społecznej odpowiedzialności uczelni i założenia większości posiadanych przez nią akredytacji i certyfikacji.

Liczymy, że jesienią będziemy mogli świętować otrzymanie tego tytułu, a tymczasem w imieniu Komitetu Koordynacyjnego, zachęcam do pytania o produkty spełniające kryteria Sprawiedliwego Handlu w punktach gastronomicznych na UEP. Wszystkie, bowiem, wprowadziły w ostatnim okresie do swej oferty tego typu produkty.