Uniwersytet

Seminarium „Green and digital transition in the EU”

 

17 stycznia br. odbyło się seminarium naukowe pt. „Green and digital transition in the EU”. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu Centrum Doskonałości Jeana Monneta „Resilient and transforming Europe” (TRANSFORM EU), realizowanego przez Katedrę Europeistyki i Katedrę Technologii Informacyjnych UEP ze środków finasowanych przez Unię Europejską z programu ERASMUS+.

Seminarium zostało otwarte przez JM Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prof. dra hab. Macieja Żukowskiego, dyrektorkę Instytutu Gospodarki Międzynarodowej UEP, dr hab. Ewę Mińską-Struzik, prof. UEP oraz koordynatorkę projektu TRANSFORM EU dr hab. Idę Musiałkowską, prof. UEP.

W sesji pierwszej, moderowanej przez prof. dra hab. inż. Krzysztofa Walczaka wystąpienie zaprezentowali prof. dr hab. inż. Wojciech Cellary oraz dr inż. Jakub Jasiczak, prezes Spółki Celowej UEP oraz Przewodniczący Porozumienia Spółek Celowych.

Prof. Wojciech Cellary skoncentrował się na wpływie sztucznej inteligencji na transformację cyfrową gospodarki, w szczególności w obszarze edukacji oraz modeli biznesowych. Zwrócił on uwagę na integrację świata fizycznego i wirtualnego mówiąc, że technologie są na to gotowe, lecz społeczeństwa i organizacje – nie. Dr Jakub Jasiczak wystąpienie poświęcił współpracy przedsiębiorstw z jednostkami szkolnictwa wyższego w obszarze zielonej transformacji i wdrażania strategii ESG. Zwrócił uwagę na to, iż to MŚP mają największy problem ze wdrażaniem ESG, gdyż nie widzą korzyści z wdrażania rozwiązań  środowiskowych w swojej działalności – jest to dla nich jedynie wymóg prawny.

Druga sesja była moderowana przez dr Dorotę Czyżewską-Misztal. Sesję rozpoczął dr Ilias Iakovidis z Komisji Europejskiej, którego wystąpienie dotyczyło korzyści społeczno-gospodarczych i środowiskowych wynikających z cyfrowej i zielonej transformacji. Dr Iakovidis podkreślił, że najlepszym sposobem wykorzystania technologii cyfrowych jest uczynienie całej gospodarki cyrkularną.  Wystąpienie prof. Małgorzaty Dziembały dotyczyło z kolei wpływu polityki spójności Unii Europejskiej na lata 2021-2027 na zrównoważony rozwój gospodarki unijnej.

Podsumowując seminarium, prof. Ida Musiałkowska podkreśliła, że to właśnie wykorzystanie nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji, może sprzyjać realizacji założeń zrównoważonego rozwoju. Potrzebne są działania synergiczne i ścisła współpraca biznesu, uczelni i administracji różnych szczebli, aby stawić czoła wielowymiarowym wyzwaniom podwójnej transformacji.

Nagranie >>> https://www.youtube.com/watch?v=ews1B-gQpg0

Jesteśmy KOMPETENTNI oraz WIARYGODNI jako partner biznesu, administracji publicznej i organizacji pozarządowych

Seminarium „Green and digital transition in the EU”

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.