Ukazał się raport autorstwa dr hab. Cezarego Kochalskiego, prof. UEP oraz dr hab. Dawida Szutowskiego, prof. UEP pt. Rentowność i płynność przedsiębiorstw w kontekście wyzwań Polskiego Ładu. Raport sektorowy.

Ukazał się raport autorstwa dr hab. Cezarego Kochalskiego, prof. UEP oraz dr hab. Dawida Szutowskiego, prof. UEP pt. Rentowność i płynność przedsiębiorstw w kontekście wyzwań Polskiego Ładu. Raport sektorowy.
Celem raportu jest identyfikacja zmiennych makroekonomicznych związanych z realizacją założeń Polskiego Ładu oraz przedstawienie kształtowania się rentowności i płynności finansowej przedsiębiorstw w ujęciu retrospektywnym, zgodnie z założeniem, że dotychczasowa zależność pomiędzy daną zmienną ekonomiczną a rentownością i płynnością finansową przedsiębiorstw będzie utrzymywała się w przyszłości.
W raporcie wyodrębniono zmienne Polskiego Ładu w rozbiciu na poszczególne filary tego Programu. Dla poszczególnych filarów Programu zidentyfikowano od kilku do kilkunastu zmiennych makroekonomicznych, i tak: Uczciwa praca-godna płaca (trzy zmienne), Dekada rozwoju (trzynaście zmiennych), Dobry klimat dla firm (dziewięć zmiennych), Czysta energia i powietrze (jedna zmienna), CyberPoland 2025 (dwie zmienne), Złota jesień życia (cztery zmienne).
Rentowność w rozpatrywanych przedsiębiorstwach w latach 2011 – 2020 utrzymywała się w następujących granicach: rentowność sprzedaży: 3% – 4%, rentowność netto aktywów: 2,5% – 3,5%, rentowność kapitału własnego: 6% – 7% , rentowność zainwestowanego kapitału: 4,5% – 6%. Powtarzalnością w zakresie uzyskiwania wysokich wskaźników rentowności wykazały się następujące sektory: A – rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (wskaźniki ROS oraz ROA), a także J – informacja i komunikacja (wskaźniki ROA, ROE i ROIC). Z kolei powtarzalnością w uzyskiwaniu niskich wskaźników rentowności wykazały się sektory: R – działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (wskaźniki ROS, ROA, ROE i ROIC), Q – opieka zdrowotna i pomoc społeczna (wskaźniki ROS oraz ROA) oraz E – dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami oraz działalność związana z rekultywacją (wskaźniki ROA, ROE i ROIC).
Płynność finansowa bieżąca charakteryzowała się niewielką zmiennością w czasie i utrzymywała długookresowo w granicach 1,83 – 1,90. Wskaźnik przyspieszonej płynności mieścił się długookresowo w granicach 1,42 – 1,49. Wskaźnik pokrycia odsetek zyskiem wykazywał się wysoką zmiennością w czasie i oscylował długookresowo prawie zawsze w granicach 20 – 40. Wskaźnik pokrycia zobowiązań utrzymywał się w długim okresie w granicach 0,15 – 0,21.
Powtarzalnością w zakresie uzyskiwania wysokich wskaźników płynności finansowej oraz pokrycia zadłużenia wykazały się sektory: A – rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (wskaźniki bieżącej i przyspieszonej płynności finansowej oraz pokrycia zobowiązań), K – działalność finansowa i ubezpieczeniowa (wskaźniki bieżącej i przyspieszonej płynności finansowej oraz pokrycia odsetek zyskiem), a także S – pozostała działalność usługowa (wskaźniki bieżącej i przyspieszonej płynności finansowej) oraz J – informacja i komunikacja (wskaźniki pokrycia odsetek zyskiem oraz pokrycia zobowiązań). Z kolei pewną powtarzalnością w uzyskiwaniu niskich wskaźników płynności finansowej i pokrycia wykazały się sektory: I – działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (wskaźniki bieżącej płynności finansowej oraz pokrycia odsetek zyskiem) oraz Q – opieka zdrowotna i pomoc społeczna (wskaźniki bieżącej płynności finansowej oraz pokrycia odsetek zyskiem).
Publikacja dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”, nr projektu NdS/543640/2021/2022, kwota dofinansowania 12 000 zł, całkowita wartość projektu 699 200 zł.
Raport ukazał się w otwartym dostępie. Jest do pobrania ze strony:
https://wydawnictwo.ue.poznan.pl/book.html?isbn=978-83-8211-183-5
Raport ma również promocyjnie dystrybuowaną formę papierową.