Katedra Informatyki Ekonomicznej

Warsztaty na temat generatywnej sztucznej inteligencji z ekspertami z Microsoft oraz Grupy Żabka

Kilkunastoosobowa reprezentacja SKN Data Science wzięła udział w warsztatach „AI School”, zorganizowanych przez Microsoft oraz Grupę Żabka. To była świetna okazja do zgłębienia wiedzy o generatywnej sztucznej inteligencji. Program warsztatów składał się części teoretycznej oraz praktycznej.

W pierwszej części, uczestnicy zdobyli umiejętności dotyczące efektywnego tworzenia i optymalizacji wstępnych komend dla modeli językowych (znanych jako „prompt engineering”) takich jak GPT-3 i GPT-4. Celem tego było uzyskanie precyzyjnych i użytecznych odpowiedzi od AI.

W trakcie warsztatów studenci pracowali z Azure AI Studio, platformą służącą do tworzenia aplikacji z wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji. Ta platforma umożliwia eksplorację, konstrukcję, testowanie i wdrażanie projektów. Omówiono także tematykę Dużych Modeli Językowych (Large Language Models), będących podstawą do kreowania asystentów językowych. Studenci zrozumieli, jak modyfikacja różnych parametrów wpływa na wyniki generowane przez ChatGPT.

W części praktycznej, uczestnicy eksperymentowali z różnymi wersjami modeli AI, takimi jak GPT-4 i GPT-3.5 Turbo, ucząc się efektywnego wykorzystania tokenów w interakcji z ChatGPT. „GPT-3.5 Turbo” jest ulepszoną wersją GPT-3.5, zaprojektowaną do szybszego działania, ale z pewnymi ograniczeniami w rozumieniu złożonych pytań i tworzeniu zaawansowanych treści. Z kolei ChatGPT-4, jako nowsza i bardziej zaawansowana wersja, wyróżnia się lepszym rozumieniem skomplikowanych zapytań i tworzeniem bardziej szczegółowych treści. Różnica między tymi modelami leży w ich zdolnościach przetwarzania języka naturalnego i złożoności generowanych odpowiedzi.

Wydarzenie odbyło się 15 grudnia 2023 roku, a jego prowadzącymi byli Kamil Stachowicz i Błażej Miśkiewicz.