Katedra Informatyki Ekonomicznej

Prezentacja wyników badań naukowych podczas konferencji Wikimania 2024

Podczas konferencji Wikimania 2024 zostały przedstawione wyniki badań naukowych dotyczących mierzenia amerykanizacji w różnych regionach świata na podstawie otwartych danych z Wikipedii oraz Wikidanych. Przeprowadzone badania ujawniają zróżnicowanie w zainteresowaniu tematami amerykańskimi w zależności od stopnia rozwoju krajów, oferując nową perspektywę na globalną dominację kulturową. Jednocześnie analiza podkreśla rolę Wikipedii oraz Wikidanych jako narzędzi do ilościowego badania złożonych pojęć społecznych, które wcześniej były trudne do zmierzenia.
14 sierpnia, 2024

Wikipedia, jako popularne źródło informacji na świecie, odzwierciedla szerokie spektrum wiedzy. Ta ogólnodostępna encyklopedia jest współtworzona przez zróżnicowaną, międzynarodową społeczność użytkowników. Wrodzona natura tej internetowej encyklopedii, generowana przez użytkowników, pozwala na przedstawienie szerokiego wachlarza tematów, oferując wgląd w różne zagadnienia kulturowe, historyczne i naukowe. Pomimo szerokiego zasięgu, proces tworzenia i edycji artykułów Wikipedii odbywa się niezależnie w każdej wersji językowej, co prowadzi do rozbieżności w głębokości i szerokości treści w różnych językach. Te rozbieżności zapewniają unikalną soczewkę, przez którą można analizować zjawisko amerykanizacji — termin odnoszący się do globalnego wpływu i rozprzestrzeniania się amerykańskiej kultury i wartości.

Nagranie z prezentacji:

Przedstawione podejście nie tylko potwierdza znaczenie amerykanizacji jako przedmiotu badań naukowych, ale także rzuca światło na potencjał metodologiczny wykorzystania platform internetowych jako narzędzi w badaniach nauk społecznych. Ponadto wyniki tego badania przyczyniają się do trwających debat na temat uprzedzeń inherentnych Wikipedii. Podkreślając nierównomierny rozkład treści związanych z tematami amerykańskimi w różnych wersjach językowych, badanie zwraca uwagę na szersze implikacje takich dysproporcji dla globalnej reprezentacji wiedzy. Podkreśla konieczność bardziej sprawiedliwego i inkluzywnego podejścia do tworzenia i edycji treści w Wikipedii, zapewniając, że encyklopedia pozostanie zrównoważonym i kompleksowym źródłem informacji dla użytkowników na całym świecie. Autorzy pracy: prof. Piotr Konieczny (Hanyang University) oraz dr Włodzimierz Lewoniewski. Więcej informacji na temat prezentacji oraz dodatkowe materiały można znaleźć na stronie: wikimania2024.lewoniewski.info.

Wikimania jest coroczną konferencją poświęconą wszystkim ogólnodostępnym projektom wiedzy prowadzonym przez Fundację Wikimedia – Commons, MediaWiki, Meta-Wiki, Wikibooks, Wikidane, Wikinews, Wikipedia, Wikicytaty, Wikiźródła, Wikispecies, Wikiwersytet, Wikipodróży, Wikisłownik – z konferencjami, dyskusjami, spotkaniami, szkoleniami i warsztatami. Setki wolontariuszy i liderów Wolnej Wiedzy z całego świata spotykają się, aby dyskutować na różne tematy, zgłaszać nowe projekty i podejścia oraz wymieniać się pomysłami. Tegoroczna edycja konferencji odbyła się w Katowicach w dniach 7-10 sierpnia 2024 roku. W tym wydarzeniu wzięli udział ponad 2000 osób z 143 krajów. Strona konferencji: wikimania.wikimedia.org.