Badania naukowe - publiczne Uniwersytet

XVIII konferencja Badania Naukowe na UEP

16 maja, 2023

W dniu 15 maja 2023 roku odbyła się XVIII konferencja Badania Naukowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu pt. Projekt Ekonomia w obliczu Nowej Gospodarki – prezentacja rezultatów badań.

Konferencja była podsumowaniem 5-letniego projektu Ekonomia w obliczu Nowej Gospodarki realizowanego w ramach programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości finansowanego z MEIN, kierowanego na UEP przez dr hab. Kamillę Marchewkę-Bartkowiak, prof. UEP.

Głównym celem projektu był przede wszystkim rozwój badań naukowych w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu w tematyce Gospodarki 4.0 w obszarach ekonomii, finansów i nauk o zarządzaniu oraz wzrost aktywności naukowej pracowników UEP na arenie międzynarodowej. Do dnia konferencji opublikowano 54 publikacje w wysokopunktowanych czasopismach (blisko 190 publikacji ogółem). Ponadto w latach 2019-2023 odbyło się 61 projektowych przedsięwzięć organizacyjnych, w tym organizacja międzynarodowych i krajowych konferencji oraz warsztatów, debat i szkoleń metodycznych a także ok. 240 wyjazdów konferencyjnych do krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych.

Podczas konferencji zaprezentowano najlepsze projekty wewnętrzne RID pod względem rezultatów publikacyjnych, były to:

1. Usługi ICT jako nowy kanał rozwoju łańcuchów wartości w ramach chińskiej Inicjatywy Pasa i Drogi: kreowanie wartości dodanej w przemyśle na przykładzie powiązań Chin z krajami Europy Środkowo-Wschodniej, kierownik projektu: dr hab. Ewa Cieślik, prof. UEP

2. Digitalizacja usług w działalności przedsiębiorstw społecznych wobec wyzwań gospodarki 4.0, kierownik projektu: dr hab. Paweł Mikołajczak, prof. UEP

3. Gotowość polskich przedsiębiorstw do współpracy międzynarodowej w warunkach przemysłu 4.0, kierownik projektu: prof. dr hab. Barbara Jankowska

4. Innowacje technologiczne w branży finansowej  w świetle czwartej rewolucji przemysłowej, kierownik projektu: dr hab. Agata Kliber, prof. UEP

5. Rozwój rynku stablecoinów: determinanty, perspektywy i implikacje dla innych kryptowalut, kierownik projektu: dr hab. Konrad Sobański, prof. UEP

6. Przyszłość tokenizacji – finansowo-aksjologiczne wyzwania tokenizacji różnych aktywów, kierownik projektu: dr hab. Marcin Wiśniewski

7. Podejmowanie decyzji menedżerskich na podstawie wskazań Sztucznej Inteligencji: efektywność a czynniki społeczne, kierownik projektu: dr Piotr Gaczek

8. Tworzenie wartości w relacjach sieciowych zdigitalizowanych przedsiębiorstw, kierownik projektu: dr Aleksandra Hauke-Lopes

9. Zmiany zachowań rynkowych przedsiębiorstw na skutek innowacyjnych modeli biznesu opartych na nowych technologiach, kierownik projektu: dr Adam Dymitrowski

Organizatorami konferencji byli: prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, prof. dr hab. Elżbieta Gołata, kierownik projektu RID, dr hab. Kamilla Marchewka-Bartkowiak, prof. UEP oraz Dział Badań Naukowych.

Jesteśmy ODPOWIEDZIALNI za jakość edukacji i badań naukowych oraz naszego otoczenia.