Badania

Nasze badania, podobnie jak i wszystkich innych ekonomistów, mieszczą się w nurcie nauk społecznych. To, co szczególnie wyróżnia nas na polu naszego koleżeństwa, to perspektywa, łącząca i przecinająca zarazem obszary ekonomii, socjologii i filozofii. W prowadzonych badaniach poruszamy problematykę przekształceń społecznych w gospodarce. Dyskutujemy nad znaczeniem kapitału ludzkiego i społecznego zarówno w w tym bliższym ujęciu (mikro), jak i tym zdecydowanie szerszym (makroekonomicznym). Najbardziej jednak fascynuje nas relacja pomiędzy ludzkim życiem i szerszą strukturą społeczną, której każde z nas jest w pewnym sensie częścią.

Tematy badawcze

W tym kontekście badamy m.in. zagadnienia związane z komunikacją społeczną. Działalność naukowa Katedry dotyczy również instytucjonalnych uwarunkowań dostrzeganych w ramach praktyki społecznej, m.in. polityki społecznej, mieszkalnictwa komunalnego i socjalnej pomocy mieszkaniowej. W ramach studiów nad bezdomnością i nierównościami społecznymi poruszamy także problemy trudnej sytuacji uboższych warstw społeczeństwa. Prowadzone badania łączą w sobie często aspekty społeczne i ekonomiczne – szczególnie w przypadku analiz dotyczących społecznej funkcji przedsiębiorstwa (np. idea CSR), problemów związanych z etyką gospodarczą, socjologią pracy czy też ekonomią społeczną. Nie bez znaczenia pozostaje nurt filozoficzny rozważań naukowych członków Katedry, prowadzonych w obszarze etyki oraz metodologii nauk ekonomicznych. W tym zakresie badania koncentrują się na aspektach moralnych życia gospodarczego i badań naukowych. Ważne miejsce w analizach naukowych pracowników Katedry zajmują rozważania nad metodami i technikami badań społecznych oraz możliwościami wyjaśniania rzeczywistości na gruncie ekonomii. Nie bez znaczenia pozostają jednak również zagadnienia współczesnej filozofii społecznej oraz filozofii kultury.

Konferencje

W tej sekcji staraliśmy się wyczerpać wydarzenia, których nasza katedra była często prowodyrką, a na pewno też sprawczynią "zamieszania", rozumianego jako ustrukturyzowanej dyskusji na istotny dla nas temat

Nowe pokolenie w nowej gospodarce (2022)

7 października 2022 roku w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbyła się, pod patronatem JM Rektora UEP prof. dr. hab. Macieja Żukowskiego, konferencja „Nowe pokolenie w nowej gospodarce”. W wydarzeniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób: dyrektorzy szkół, nauczyciele, doradcy zawodowi, a także przedstawiciele instytucji publicznych oraz biznesu.

Podczas konferencji zaprezentowane zostały metodologia oraz wyniki badań przeprowadzonych wśród wielkopolskiej młodzieży, dotyczące posiadanych przez nich kompetencji w perspektywie potrzeb Gospodarki 4.0. W trakcie wydarzenia odbył się także panel ekspercki, w którym uczestniczyli przedstawiciele wskazanych wyżej środowisk. Podczas dyskusji panelowej zaproszeni eksperci próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, Jak kształcić nowe pokolenie w nowej gospodarce. Konferencja poprzedzona była warsztatem z umiejętności pracy w grupie młodych osób.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Ekonomia w obliczu Nowej Gospodarki” finansowanego z programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” w latach 2019-2023.

Czytaj więcej

Problematyka CSR w dydaktyce i badaniach naukowych (2017)

Konferencja zorganizowana została w ramach obchodów 60. rocznicy powstania Katedry Socjologii i Filozofii oraz Dni Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w dniach 3-4.04.2017.

Konferencja obfitowała zarówno w wiele interesujących prelekcji oraz dyskusji, jak i wydarzenia towarzyszące. Na uwagę zasługuje tu wystąpienie p. prof. dr hab. Bożeny Klimczak, wprowadzające do właściwej tematyki Konferencji. Ważnymi punktami tego wydarzenia były również: wystąpienie pełnomocniczek Rektora ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, panel z udziałem sygnatariuszy PRME, panel przedstawicieli pracodawców, a także panel studentów związany z debatą oksfordzką (w ramach problemu: Powinnością nauczycieli akademickich jest angażowanie się w kształtowanie postaw proobywatelskich studentów). Pierwszy dzień Konferencji uzupełniały wystąpienia dotyczące odpowiedzialności uczelni w zakresie kształcenia studentów, prezentacja p. Kierownik Katedry Socjologii i i Filozofii, prof. dr hab. Grażyny Krzyminiewskiej podsumowująca 60 lat działalności Katedry, a także przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów szkół specjalnych i studentów SKN Intersophia pt. „Niezmienna. Historia nie zza siedmiu gór i lasów”.

Obrady w drugim dniu Konferencji podzielone zostały na trzy sesje. Każdą z nich kończyły burzliwe dyskusje dotyczące prezentowanej problematyki – wystąpienia dotyczyły m.in. odpowiedzialności ludzi nauki, postaw uczestników życia gospodarczego, postaw studentów, standryzacji CSR, empirycznych aspektów tego obszaru działania przedsiębiorstw. Konferencję kończyły wystąpienia studentów i doktorantów. Szczegółowy program dostępny jest na oficjalnej witrynie Konferencji.

Myślenie prewidystyczne w naukach społecznych

Konferencja Naukowa Myślenie prewidystyczne w naukach społecznych. Ekonomia-Socjologia-Filozofia odbyła się 13-14 kwietnia 2016 r.

Konferencja objęta została honorowym patronatem JM Rektora UEP Prof. Mariana Goryni, Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego.

Celem konferencji było ukazanie przemian zachodzących w obrębie nauk społecznych w odniesieniu do obowiązywania imperatywu „myślenia do przodu” i wzbudzenie dyskusji na temat braku/obecności refleksji dotyczącej przyszłości człowieka i społeczeństw. Do udziału w konferencji i wspólnym dialogu zaprosiliśmy socjologów, ekonomistów, filozofów, antropologów oraz reprezentantów innych nauk (przede wszystkim – społecznych), zainteresowanych wyróżnioną problematyką.

Organizatorami tego wydarzenia byli Katedra Socjologii i Filozofii UEP, Instytut Filozofii UAM oraz SKN Intersophia.

Urban transitions. Footprints of social, cultural and economic change

Międzynarodowa Konferencja Naukowa Urban Transitions. Footprints of Social, Cultural and Economic Change odbyła się 21-22 października 2010r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Konferencja miała na celu ukazanie różnorodności i przemian przestrzeni miejskiej, która jest odbiciem zmian społecznych, kulturowych i ekonomicznych. Zmiany te, wpływając na siebie, jednocześnie wpływają na zmiany przestrzeni miasta, przestrzeni działań współczesnego człowieka.

Zaprosiliśmy do wzięcia udziału w konferencji, dyskusji i wspólnym dialogu socjologów, ekonomistów, antropologów, kulturoznawców, filozofów, historyków sztuki oraz specjalistów w zakresie gospodarki przestrzennej.

Element archiwalny

Element archiwalny

Element archiwalny

Element archiwalny

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.