Katedra Pieniądza i Bankowości

Katedra Pieniądza i Bankowości łączy ciągłość oraz wieloletnią tradycję badań naukowych i edukacji w zakresie problematyki bankowej i pieniężnej w UEP. Zagadnienia te, stanowiąc fascynujący obiekt badań, są jednocześnie nieodłącznym elementem decyzji i działań podejmowanych w biznesie, gospodarstwach domowych, administracji czy na poziomie makroekonomicznym.

O katedrze

Pracownicy Katedry w swoich pracach rozpatrują różnorodne kwestie dotyczące współczesnego pieniądza, systemów pieniężnych i finansowych, funkcjonowania banków i pośredników kredytowych nadzoru finansowego, a także relacji między sektorem finansowym a innymi obszarami gospodarki. Nie zaniedbujemy badań nad najnowszymi trendami w zakresie pieniądza i bankowości, takimi jak: bankowość 4.0, neobanki, kryptowaluty, FinTech, pieniądz cyfrowy banku centralnego, finansyzacja, wykluczenie finansowe czy finansowanie społeczne. Oprócz działalności naukowej kształcimy również studentów, sprawując opiekę nad specjalnościami bankowość i pośrednictwo finansowe oraz (wraz z Katedrą Ubezpieczeń) bankowość i ubezpieczenia. Oferujemy solidne podstawy teoretyczne wykładanych zagadnień, jednak szczególną uwagę zwracamy na kwestie praktyczne, związane z ofertą banków, ekonomiką i finansami banku, marketingiem bankowym, pośrednictwem kredytowym, wykorzystaniem nowych technologii w bankowości, pozyskiwaniem i lokowaniem środków pieniężnych przez przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe oraz makroekonomicznymi uwarunkowaniami tych działań.

Konsultacje w bieżącym semestrze

Kontakt

Mgr Małgorzata Kaczmarek specjalista
Collegium Altum, pokój nr 1312
DANE KONTAKTOWE
Mgr Ewa Herkowiak Koordynator sekretariatu
Collegium Altum, pokój nr 1312a
DANE KONTAKTOWE

Adres do korespondencji:

Katedra Pieniądza i Bankowości
al. Niepodległości 10
61-875 Poznań

Sekretariat czynny poniedziałek- piątek godz. 7:30 – 14:30

Zespół Naukowy ds. Badań nad Sektorem Non-profit i Przedsiębiorczością społeczną w UEP.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym został utworzony Zespół Naukowy ds. Badań nad Organizacjami Non-Profit i Przedsiębiorczością Społeczną. Głównym celem tej komórki jest prowadzenie badań w zakresie zarządzania organizacjami non-profit oraz współpraca z organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorstwami społecznymi. Zadania Zespołu obejmują również działalność na rzecz transferu wyników badań naukowych do praktyki gospodarczej; stworzenie sieci badaczy w zakresie organizacji non-profit i przedsiębiorczości społecznej w Polsce oraz uczestnictwo w istniejących międzynarodowych sieciach badawczych w tym obszarze. Działalność Zespołu obejmuje także stworzenie sieci w celu wymiany doświadczeń i transferu wyników badań ze stowarzyszeniami i innymi prywatnymi organizacjami non-profit w Polsce. Zespół realizuje projekty naukowe z badaczami z Uniwersytetu we Fryburgu.

Zespół powstał na mocy umowy zawartej między Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu oraz szwajcarską Fundacją im. Ernsta-Bernda Blümle c/o Verbandsmanagement Institut (VMI), która ma na celu promowanie badań i nauczania w dziedzinie zarządzania organizacjami non-profit.

Zespół Naukowy ds. Badań nad Organizacjami Non-Profit i Przedsiębiorczością Społeczną działa przy Katedrze Pieniądza i Bankowości, a jego pierwszym kierownikiem została prof. dr hab. Aldona Andrzejczak, prof. zw. UEP. Obecnie kierownikiem zespołu jest dr hab. Paweł Mikołajczak, prof. UEP.

 

Do kluczowych projektów realizowanych przez zespół należą:

  • Rozwój organizacji pozarządowych wobec wyzwań współczesności
  • Relacje z zespołem, otoczeniem zewnętrznym, strategią i finansowaniem w organizacji wielooddziałowej
  • Działalność organizacji pozarządowych w obliczu wojny na Ukrainie
  • Determinanty sukcesu finansowania prywatnego w organizacjach non-profit

 

Stałymi członkami Zespołu są:

dr hab. Paweł Mikołajczak, prof. UEP – kierownik zespołu

dr hab. Bartosz Deszczyński, prof. UEP

dr hab. Joanna Wiśniewska-Paluszak, prof. UPP

dr Grzegorz Paluszak

dr Magdalena Głowacka

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.