Instytut Informatyki i Ekonomii Ilościowej
O Instytucie
Podstawowym celem działania Instytutu jest rozwój badań naukowych w obszarach kompetencji tworzących go Katedr, respektujących najwyższe standardy konkurencji i współpracy międzynarodowej, krajowej, regionalnej i lokalnej w ścisłej współpracy z partnerami akademickimi, biznesowymi oraz instytucjonalnymi w Poznaniu, Wielkopolsce, Polsce i za granicą. Instytut zatrudnia najwyższej klasy specjalistów z zakresu informatyki, badań operacyjnych, ekonometrii, finansów empirycznych, ekonomii matematycznej i statystyki, o uznanym autorytecie w Polsce i na świecie, prowadzących szeroko zakrojone badania finansowane przez krajowe i międzynarodowe instytucje rządowe oraz pozarządowe. Uprawiana w Instytucie problematyka naukowa obejmuje ważne dla gospodarki obszary badań stosowanych oraz podstawowych: projektowanie i wdrażanie informatycznych systemów zarządzania, rozwój i zastosowania najnowszych technologii informacyjnych i komunikacyjnych, gospodarkę cyfrową, zarządzanie wiedzą, komputerowe wspomaganie decyzji menedżerskich, mikro-, mezo- i makroekonomiczne oraz finansowe zastosowania nowoczesnych narzędzi ekonometrycznych, matematycznych i statystycznych, jak również badania podstawowe w zakresie optymalizacji decyzji ekonomicznych, programowania i ekonomii matematycznej. Instytut Informatyki i Ekonomii Ilościowej jest miejscem pracy dla 65 pracowników naukowo-dydaktycznych, 2 doktoratów oraz 2 pracowników administracyjnych.
XII Ogólnopolska Konferencja Naukowa im. Profesora Zbigniewa Czerwińskiego „Matematyka i informatyka na usługach ekonomii”
-
Profesor Krzysztof Walczak wybrany do Rady Doradczej EuroXR Association
Informujemy, że w wyniku wyborów przeprowadzonych w dniach 6–10 grudnia 2024 r. prof. Krzysztof Walczak został wybrany do Rady Doradczej międzynarodowego stowarzyszenia EuroXR Association.
-
Prof. dr hab. Barbara Będowska-Sójka laureatką grantu NCN OPUS
Prof. dr hab. Barbara Będowska-Sójka uzyskała finansowanie w ramach grantu NCN OPUS dla projektu pt. „Dynamika cen metali krytycznych w okresie przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto: Badanie współzależności rynków finansowych”.
-
Dr Maciej Beręsewicz, prof. UEP laureatem grantu NCN OPUS
Dr Maciej Beręsewicz, prof. UEP uzyskał finansowanie w ramach grantu NCN OPUS dla projektu pt. "...
-
Prof. dr hab. Elżbieta Gołata członkiem redakcji Editorial Board Statistics in Transition new series
Prof. dr hab. Elżbieta Gołata została zaproszona do dołączenia do Rady Redakcyjnej czasopisma Stat...
-
Zaproszenie do składania propozycji warsztatów i wydarzeń podczas konferencji BIS 2025
Organizatorzy BIS 2025 zapraszają naukowców oraz praktyków do organizowania warsztatów i wydarzeń, kt...
Prof. dr hab. inż. Krzysztof Walczak
- Dyrektor Instytutu Informatyki i Ekonomii Ilościowej
- Kierownik Katedry Technologii Informacyjnych
- Katedra Technologii Informacyjnych Profesor