Uniwersytet

Artykuł członków Laboratorium HAI w "Ecological Economics"

W kwietniowym numerze prestiżowego czasopisma „Ecological Economics” (Journal Impact Factor 7,0) opublikowano artykuł „Hard to digest investments: People oppose investment in both conventional and cultured meat producers”, napisany przez dwóch członków Laboratorium HAI (Humans & AI Laboratory; https://hai.ue.poznan.pl) – dr. Pawła Niszczotę i Jakuba Błaszczyńskiego (absolwenta Instytutu Gospodarki Międzynarodowej i byłego przewodniczącego zarządu SKN HAI: Humans & AI).

Inspiracją dla badań opisanych w artykule jest fakt, że stoimy u progu masowej produkcji mięsa laboratoryjnego, która jest, w porównaniu z tradycyjnym ubojem, bardziej zrównoważoną środowiskowo i mniej szkodliwą dla zwierząt metodą produkcji mięsa. Autorzy artykułu zbadali, jak ludzie oceniają inwestycje w spółki produkujące tradycyjne i laboratoryjne mięso. Intuicyjnie, zarówno konsumpcja mięsa laboratoryjnego, jak i inwestycje w jego producentów, powinny być społecznie akceptowalne, lub wręcz pożądane. Jednakże wyniki pokazały, że ludzie wykazują niechęć do inwestowania zarówno w producentów tradycyjnego mięsa jak i – paradoksalnie – laboratoryjnego mięsa. Efekt ten zależy od troski o dobrostan zwierząt oraz obrzydzenie do mięsa zwierzęcego, co podkreśla silny charakter afektywny takich decyzji. Wyniki sugerują, że dla wielu osób producenci laboratoryjnego mięsa mogą być kontrowersyjnymi celami inwestycyjnymi.

Artykuł jest dostępny na stronie: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0921800923003579. Zaakceptowana do druku wersja artykułu jest w otwartym dostępie, na stronie: https://psyarxiv.com/2bes3/download?format=pdf

Artykuł powstał na bazie pracy dyplomowej Pana Jakuba Błaszczyńskiego (promotor: dr Paweł Niszczota). Prace nad nim zostały sfinansowane z grantu 2018/31/D/HS4/01814 z Narodowego Centrum Nauki (kierownik: dr Paweł Niszczota).

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.