Artykuł naszego doktoranta opublikowany przez Journal of Housing and the Built Environment

Doktorant Szkoły Doktorskiej – Michał Hebdzyński opublikował samodzielnie artykuł w zagranicznym czasopiśmie Journal of Housing and the Built Environment (140 pkt) wydawnictwa Springer. Jego publikacja pt. “Quality information gaps in housing listings: Do words mean the same as pictures?”  traktuje o lukach w jakości informacji w ofertach mieszkaniowych.

Zdaniem autora artykułu niekompletne lub błędne informacje na temat jakości oferowanych mieszkań mogą zakłócać procesy rynkowe, prowadzić do niekorzystnych decyzji i mieć wpływ na dane potrzebne do przeprowadzania analiz rynkowych. Aby wskazać istniejące luki informacyjne, w artykule przeanalizowano strategie agentów, którzy wystawiają mieszkania na sprzedaż lub wynajem na internetowych platformach ogłoszeniowych. Pierwsza część badania empirycznego porównuje tekstowe opisy jakości mieszkań z jakością pośrednio wskazywaną przez zdjęcia dołączone do ofert, i pokazuje, że istnieje między nimi rozbieżność. Druga część badania odpowiada na pytanie, czy pośrednie tekstowe deklaracje jakości (opisy mieszkań), przetwarzane za pomocą Wordscores (nadzorowanego algorytmu uczenia maszynowego), są spójne z wizualnymi sygnałami jakości. Wyniki badań wskazują, że deklaracje jakości ofert sprzedaży są zgodne w 63-90% z sygnałami wizualnymi.

Badanie wykazało, że wśród ofert wynajmu spójność informacji była wyższa w przypadku ofert zamieszczonych przez wynajmujących, a  w przypadku ofert sprzedaży – ofert Agentów.

Z treścią artykułu można zapoznać się na stronie: https://link.springer.com/article/10.1007/s10901-023-10043-z

Wyznaczamy trendy w badaniach naukowych