Generatywna ciekawość. Jak generatywna AI zmienia oblicze kreatywności i innowacji?
Autor przedstawia rozwój sztucznej inteligencji na tle różnych rodzajów ciekawości, podkreślając, że generatywna AI wykracza poza tradycyjne funkcje analizy danych, wkraczając w obszary ludzkiej twórczości. Przedstawia również historyczne tło rozwoju AI, eksplorując ewolucję sztucznej inteligencji oraz jej wpływ na biznes, edukację i innowacje.
Treść wykładu jest dostępna do pobrania na stronie: doi.org/10.18559/978-83-8211-249-8
Wykład został wygłoszony na uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu 11 października 2024 r. Po inspirującym wykładzie inauguracyjnym odbyło się Intelektualne Afterparty z prof. Markiem Kowalkiewiczem. Poniżej znajduje się nagranie z Uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2024/2025 UEP (wykład od 1:46:55):
Prof. Marek Kowalkiewicz obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Ekonomii Cyfrowej w Szkole Biznesu w Queensland University of Technology (Australia) oraz jest założycielem i dyrektorem QUT Centre for the Digital Economy. Jest to postać, która łączy naukę z praktyką gospodarczą na najwyższym poziomie. Jego bogata kariera obejmuje m.in. pracę na stanowiskach badawczych i menedżerskich w SAP Research w Australii, Singapurze i USA. Prof. Kowalkiewicz kierował zespołami badawczymi, tworzył innowacyjne rozwiązania, takie jak pierwsza aplikacja SAP w AppStore (AUS Traffic), oraz promował technologie SAP w regionie Azji i Pacyfiku.
Warto przypomnieć, że prof. Marek Kowalkiewicz ukończył studia magisterskie oraz obronił z wyróżnieniem pracę doktorską na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, gdzie również pracował w Katedrze Informatyki Ekonomicznej.