Katedra Informatyki Ekonomicznej

Generatywna ciekawość. Jak generatywna AI zmienia oblicze kreatywności i innowacji?

Pełna wersja wykładu inauguracyjnego prof. Marka Kowalkiewicza pt. „Generatywna ciekawość. Jak generatywna AI zmienia oblicze kreatywności i innowacji?” została opublikowana w otwartym dostępie na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Wykład koncentruje się na znaczeniu generatywnej sztucznej inteligencji (AI) dla ludzkiej kreatywności oraz innowacyjności.
25 października, 2024

Autor przedstawia rozwój sztucznej inteligencji na tle różnych rodzajów ciekawości, podkreślając, że generatywna AI wykracza poza tradycyjne funkcje analizy danych, wkraczając w obszary ludzkiej twórczości. Przedstawia również historyczne tło rozwoju AI, eksplorując ewolucję sztucznej inteligencji oraz jej wpływ na biznes, edukację i innowacje.

Treść wykładu jest dostępna do pobrania na stronie: doi.org/10.18559/978-83-8211-249-8

Wykład został wygłoszony na uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu 11 października 2024 r. Po inspirującym wykładzie inauguracyjnym odbyło się Intelektualne Afterparty z prof. Markiem Kowalkiewiczem. Poniżej znajduje się nagranie z Uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2024/2025 UEP (wykład od 1:46:55):

Prof. Marek Kowalkiewicz obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Ekonomii Cyfrowej w Szkole Biznesu w Queensland University of Technology (Australia) oraz jest założycielem i dyrektorem QUT Centre for the Digital Economy. Jest to postać, która łączy naukę z praktyką gospodarczą na najwyższym poziomie. Jego bogata kariera obejmuje m.in. pracę na stanowiskach badawczych i menedżerskich w SAP Research w Australii, Singapurze i USA. Prof. Kowalkiewicz kierował zespołami badawczymi, tworzył innowacyjne rozwiązania, takie jak pierwsza aplikacja SAP w AppStore (AUS Traffic), oraz promował technologie SAP w regionie Azji i Pacyfiku.

Warto przypomnieć, że prof. Marek Kowalkiewicz ukończył studia magisterskie oraz obronił z wyróżnieniem pracę doktorską na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, gdzie również pracował w Katedrze Informatyki Ekonomicznej.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.