Instytut Informatyki i Ekonomii Ilościowej - aktualności

Metropolitalny Festiwal Nauki ENIGMA

8 maja, 2023

W dniach 20-28 kwietnia na naszej uczelni odbyły się cztery edycje Metropolitalnego Festiwalu Nauki ENIGMA, w którym Uniwersytet Ekonomiczny był Partnerem Strategicznym. Festiwal zorganizowano jako część większego projektu „ENIGMA – Wsparcie nauczania matematyki i informatyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych Metropolii Poznań” (Numer Projektu: RPWP.08.01.04-30-0005/19), realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Działanie 8.1 Ograniczenie i zapobieganie przedwczesnemu kończeniu nauki szkolnej oraz wyrównanie dostępu do edukacji przedszkolnej i szkolnej Poddziałanie 8.1.4 Kształcenie ogólne w ramach ZIT dla MOF Poznania, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Przedsięwzięcie ma charakter partnerski i uczestniczy w nim:
Stowarzyszenie Metropolia Poznań (jako Lider),
Miasto Poznań,
Powiat Szamotulski,
Miasto i Gmina Szamotuły.

Otwarcie festiwalu uświetniła pani Paulina Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego, nadzorująca obszary edukacji, zdrowia i polityki społecznej w Wielkopolsce. W imieniu Marszałka Województwa powitała uczniów na festiwalu.

Metropolitalny Festiwal Nauki zgromadził w murach naszej uczelni około 1000 uczniów i nauczycieli ze szkół uczestniczących w projekcie ENIGMA tj:

Liceum Ogólnokształcące nr III w Poznaniu,
Liceum Ogólnokształcące nr VII w Poznaniu,
Liceum Ogólnokształcące nr VIII w Poznaniu,
Liceum Ogólnokształcące im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu,
I Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Szamotułach,
Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach,
Szkoła Podstawowa nr 1 w Szamotułach,
Szkoła Podstawowa nr 3 w Szamotułach.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr III w Poznaniu wysłuchali wykładów festiwalowych oraz wzięli udział w warsztatach w dniu 19 kwietnia na terenie swojej szkoły.

Wykłady i warsztaty festiwalowe obejmowały tematykę związaną z nowymi technologiami: „Sztuczne sieci neuronowe”, „Inteligentne miasta – na czym w zasadzie polega ta inteligencja”, „Pogromcy mitów – Bitcoin i łańcuch bloków” oraz „Identyfikacja fake news w Internecie z wykorzystaniem AI & big data”. Wszystkie zajęcia prowadzili pracownicy Instytutu Informatyki i Ekonomii Ilościowej:

dr hab. inż. Jarogniew Rykowski i dr Daniel Wilusz z Katedry Technologii Informacyjnych,

dr hab. Paweł Kliber i dr Przemysław Garsztka z Katedry Ekonometrii,

dr Milena Stróżyna, dr Włodzimierz Lewoniewski oraz dr Piotr Stolarski z Katedry Informatyki Ekonomicznej.

Wydarzeniom festiwalowym towarzyszyły wykłady otwarte, poprowadzone przez pracowników Instytutu Nauk o Jakości oraz studentów naszej uczelni.

Wobec wysokiej oceny organizacji i jakości wydarzeń festiwalowych, Stowarzyszenie Metropolia Poznań jako Lider projektu zwróciła się z zapytaniem o możliwość zorganizowania jeszcze kolejnych trzech edycji festiwalu. W razie osiągnięcia porozumienia, do końca czerwca na naszej uczelni pojawiłoby się jeszcze blisko 400 kolejnych uczniów z poznańskich i szamotulskich szkół.

Metropolitalny Festiwal Nauki ENIGMA

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.