Uniwersytet

Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla 2023. Komentarz naszej naukowczyni

Claudia Goldin (ur. 14.05.1946), która otrzymała Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, jest amerykańską ekonomistką i profesorką na Uniwersytecie Harvarda. Warto podkreślić, że była ona już wcześniej wielokrotnie nagradzana, m.in. przez American Economic Association (2005) czy niemiecki IZA Institute of Labor Economics (2016). Od lat zajmuje się historią gospodarczą oraz analizowaniem sytuacji kobiet na rynku pracy. Jej prace badawcze obejmują wiele istotnych kwestii związanych z rynkiem pracy.

 

Goldin wyjaśniała nierówności płacowe pomiędzy płciami, ale też przyczyny luki płacowej pomiędzy kobietami i mężczyznami. Wśród kluczowych wniosków Noblistki jest spostrzeżenie, że luka płacowa pomiędzy płciami w ujęciu historycznym wyraźnie się zmniejszyła, natomiast aktualne analizy wskazują, że luka ta powiększa się wraz z wiekiem osób pracujących. Eliminując kolejno przyczyny tkwiące w różnicach w poziomie edukacji, doświadczenia zawodowego czy produktywności, zwróciła uwagę nie tylko na różne miejsca pracy kobiet i mężczyzn, ale także na dyskryminację ekonomiczną jako na źródło nierówności płci na rynku pracy. Prace Goldin podejmujące kwestie pracy zawodowej kobiet oraz wyników kobiet na rynku pracy zostały dzisiaj docenione ze względu na ich wpływ na polu ekonomii i historii gospodarczej.

 

Przyznawana od 1969 roku tzw. Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii niezwykle rzadko trafia w ręce kobiet. Goldin jest trzecią nagrodzoną przez Bank Szwecji w dziedzinie ekonomii kobietą – po Elinor Ostrom (2009) oraz Esther Duflo (2019). Jednocześnie jest pierwszą Noblistką nagrodzoną „za pogłębienie wiedzy na temat sytuacji kobiet na rynku pracy”. Czy Nagroda Nobla za badania nad pracą kobiet będzie przełomem w werdyktach Banku Szwecji i zapowiedzią większego zainteresowania kwestiami płci w dziedzinie ekonomii? Takiej wiedzy nie mamy, wiemy natomiast, że Claudia Goldin jest mężatką, a jej pasją są golden retrievery.

 

dr hab. Baha Kalinowska-Sufinowicz, prof. UEP

Katedra Makroekonomii i Badań nad Rozwojem UEP

Problematyka badawcza:

makroekonomia, rynek pracy, dyskryminacja ekonomiczna kobiet, absolwentów i osób młodych.

 

Jesteśmy ODPOWIEDZIALNI za jakość edukacji i badań naukowych oraz naszego otoczenia

 

 

 

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.