Nieprzerwana edycja Wikipedii przez 100 godzin
Ambitny cel został osiągnięty w dniach 26-30 września 2023 roku. W dniu 7 lutego 2024 roku Biuro Rekordów Guinnessa oficjalnie przyznało tytuł za najdłuższy maraton edytowania Wikipedii. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska i miało na celu nie tylko ustanowienie nowego rekordu, ale także promowanie Dziedzictwa Polski. Poprzedni rekord ustanowiła społeczność meksykańska użytkowników Wikipedii w 2016 roku, edytując artykuły przez 72 godziny.
Uczestnicy tego wydarzenia mieli okazję pracować nad artykułami związanymi z polskim dziedzictwem naukowym, kulturalnym, architektonicznym, sportowym, historycznym, wojskowym i etnograficznym. Wspólne edytowanie odbyło się w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy – Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego. Jak podają organizatorzy, w wydarzeniu wzięło udział 127 osób edytujących, w tym również dr Włodzimierz Lewoniewski. Ponadto w obsłudze wydarzenia pomagali dodatkowi wolontariusze. Przez 100 godzin zostało zapisane 13,1 tys. edycji w 9,5 tys. artykułów na polskojęzycznej Wikipedii. Powstały w tym czasie również 293 nowe artykuły. Ten zbiorowy wysiłek przyczynił się do wzbogacenia Wikipedii o liczne, jakościowe hasła na temat Polski. Stowarzyszenie Wikimedia Polska zapewniło uczestnikom wsparcie, umożliwiając tym samym sukces tej niezwykłej inicjatywy.
Troska o jakość informacji w Wikipedii jest istotna, aby zapewnić jej wiarygodność i użyteczność edukacyjną. Algorytmy oparte na sztucznej inteligencji mogą znacząco przyczynić się do tego procesu, automatycznie oceniając jakość artykułów Wikipedii oraz ich źródeł. W Katedrze Informatyki Ekonomicznej prowadzone są badania naukowe, które pozwalają na tworzenie metod oraz narzędzi nie tylko do automatycznego porównywania jakości informacji pomiędzy różnymi wersjami językowymi, ale również wzbogacania mniej rozwiniętych wersji językowych Wikipedii o informacje wysokiej jakości. To jest możliwe dzięki analizie wielkich ogólnodostępnych zbiorów danych Wikipedii wraz z wykorzystaniem otwartych semantycznych baz wiedzy (np. DBpedia, Wikidane).
Poprawa jakości Wikipedii może korzystnie wpłynąć na różne serwisy internetowe, które wykorzystują jej treści. Na przykład, wyszukiwarki internetowe (np. Google, Bing, Yahoo) mogą oferować bardziej wiarygodne i dokładne informacje w wynikach wyszukiwania. Różne serwisy informacyjne mogą korzystać z dobrze udokumentowanych i wiarygodnych informacji w swoich artykułach. Poza tym, narzędzia korzystające z dużych modeli językowych (np. ChatGPT) mogą również poprawić swoją jakość, gdyż czerpią wiedzę z dużych zbiorów danych tekstowych, w tym z Wikipedii. Dodatkowo, poprawa jakości Wikipedii może pomóc nie tylko w redukcji błędnych informacji generowanych przez modele językowe, ale również w identyfikowaniu fake newsów w serwisach społecznościowych.
Strona wydarzenia: pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Rekord_Guinnessa_2023