Rektor UEP podpisał Magna Charta Universitatum

25 października 2023 r. rektor UEP, prof. dr hab. Maciej Żukowski występując w imieniu społeczności akademickiej naszego uniwersytetu, podpisał dokument Magna Charta Universitatum. Swój podpis pod deklaracją złożyli reprezentanci 34 uczelni z kraju i zagranicy. Gospodarzem uroczystego odnowienia postanowień, sformułowanych w roku 1988 z okazji 900-lecia Uniwersytetu w Bolonii, był Uniwersytet Łódzki.

Magna Charta Universitatum jest potwierdzeniem podstawowych zasad, które stanowić winny podstawę misji uniwersytetów. Pierwszą z tych zasad jest niezależność: badania i nauczanie muszą być – pod względem motywów ich realizacji oraz przekazywanych treści – wolne od wszelkich wpływów politycznych i uwarunkowań ekonomicznych. Zgodnie z drugą zasadą, nauczanie i badania stanowić powinny nierozłączną całość, angażując studentów w poszukiwanie i pogłębianie wiedzy i szerszego horyzontu poznawczego. Trzecia zasada wskazuje, że uniwersytet to miejsce swobodnego dociekania i wymiany myśli, wyróżniające się otwartością na dialog i odrzucaniem nietolerancji.

Autonomia intelektualna i przestrzeganie zasad etycznych są znakami rozpoznawczymi każdego uniwersytetu i niezbędnymi warunkami wypełniania jego obowiązków wobec społeczeństwa. Ta niezależność musi być uznawana i chroniona przez rządy i ogół społeczeństwa, a także zdecydowanie broniona przez same instytucje. W trakcie tworzenia i upowszechniania wiedzy uniwersytety kwestionują dogmaty i ustalone doktryny, zachęcając wszystkich studentów i naukowców do krytycznego myślenia. Wolność akademicka jest ich życiodajną siłą, a otwartość umysłu i dialog – motorem działania. Uniwersytety wypełniają swój obowiązek nauczania i prowadzenia badań w sposób etyczny i uczciwy, prezentując rzetelne, godne zaufania i dostępne dla wszystkich wyniki.

Rektor UEP zabrał również głos jako reprezentant zgromadzonych na uroczystości sygnatariuszy.

– Jestem dumny, że ta uroczystość odbywa się w Polsce – kraju, który w ostatnich trzech dekadach przeszedł niezwykle udaną transformację gospodarczą, polityczną i społeczną. Polskie uniwersytety w znacznym stopniu przyczyniły się do tego sukcesu poprzez swoje badania i edukację, udowadniając pełnię swojej roli w społeczeństwie, ich wpływ na gospodarkę, życie polityczne i społeczne – podkreślił w swoim przemówieniu prof. Maciej Żukowski.

Zasady określone w Magna Charta Universitatum są dziś równie ważne jak w roku 1988 i stanowią niezbędny warunek postępu ludzkości, dokonującego się w drodze dociekań, analiz i rozważnego działania.

Link do relacji z wydarzenia >> https://www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/trzy-dni-magna-charta-universitatum-na-ul-36-nowych-sygnatariuszy-126-uczestnikow-z-36-panstw

Jesteśmy ODPOWIEDZIALNI za jakość edukacji i badań naukowych oraz naszego otoczenia.

Galeria zdjęć