Uniwersytet

Rozwijamy współpracę z bawarskimi uczelniami

W dniach 26-28 czerwca br. Poznań  odwiedziły: Universität Bayern e.V. i Hochschule Bayern e.V. wraz z BAYHOST Bayerisches Hochschulzentrum für Mittel-, Ost- und Südosteuropa (Bawarskie Centrum Szkolnictwa Wyższego dla Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej). Na temat współpracy rozmawiano na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnice Poznańskiej i Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Ze strony Bawarii w spotkaniach wzięło udział 20 rektorów, prorektorów i profesorów z 6 bawarskich uniwersytetów, 6 bawarskich uniwersytetów nauk stosowanych i jednego bawarskiego uniwersytetu artystycznego.

Podczas inauguracji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza zebrani wymienili się informacjami o systemach szkolnictwa wyższego w Polsce i Bawarii oraz przedyskutowali najnowsze zmiany.

Na Politechnice Poznańskiej przedstawiciele polskich i bawarskich uczelni zaprezentowali swoje główne kierunki badań w dziedzinie sztucznej inteligencji. Zarówno w Polsce, jak i w Bawarii, nauczanie i badania nad sztuczną inteligencją są interdyscyplinarne i zorientowane na liczne obszary zastosowań, takie jak medycyna, robotyka, lingwistyka i zarządzanie.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu skupiono się na wymianie doświadczeń na temat szkół doktorskich. Prof. dr Stefan Leible, rektor Uniwersytetu w Bayreuth i przewodniczący stowarzyszenia Universität Bayern e.V., jako przykład zaprezentował szkoły doktorskie na swoim uniersytecie. Z kolei o polskich szkołach doktorskich, na przykładzie UEP, opowiedziała prof. Katarzyna Szarzec, dyrektorka Szkoły Doktorskiej UEP.

Delegacja odwiedziła również Kampus Kąkolewo Politechniki Poznańskiej, który został oficjalnie otwarty w 2022 i jest miejscem realizacji badań w dziedzinie inżynierii lotniczej i kosmicznej. Przedstawiciele polskich i bawarskich uczelni mieli okazję nawiązać kontakty i omówić pomysły na współpracę.

BAYHOST Bawarskie Centrum Szkolnictwa Wyższego dla Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej, z inicjatywy swojej Rady Doradczej, chciałby w przyszłości nadal koncentrować się na współpracy z Polską i wspierać nadchodzące polsko-bawarskie spotkania.

Kultywujemy tradycję Uczelni stworzonej przez przedsiębiorców i czerpiemy z doświadczenia dynamicznie rozwijającego się regionu

Rozwijamy współpracę z bawarskimi uczelniami

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.