Spotkanie z prof. dr. hab. Jerzym Hausnerem

18 października 2023 r. odbyło się spotkanie z prof. dr. hab. Jerzym Hausnerem, poświęcone jego najnowszej publikacji pt. „Gospodarka i entropia – jak wyjść z polikryzysu”.

W panelu dyskusyjnym uczestniczyli również: dziennikarz i publicysta Edwin Bendyk, prof. dr hab. Zenon Foltynowicz oraz prof. dr hab. Witold Abramowicz.

W spotkaniu wzięli udział pracownicy UEP, studenci oraz słuchacze Otwartej Wszechnicy Ekonomicznej „Erga Omnes”.

„To autentyczny autorytet w dziedzinie ekonomii” – tak przedstawił prof. Hausnera rektor UEP, prof. dr hab. Maciej Żukowski, oddając głos panelistom.

„Patrząc na współczesny świat, trudno mieć odczucie, że zmierzamy do czegoś dobrego” – powiedział prof. Hausner. Zdaniem naszego gościa potencjał tkwi w regeneracyjnej sile lokalności. To lokalny obieg gospodarczy jest podstawą rozwoju i regeneracji, w tym utrzymania ekosystemów. Wszystkie systemy ulegają degeneracji. Regeneracja powinna być wspierana i przyśpieszana. Trzeba obserwować i mierzyć procesy. Warunkiem powodzenia jest m.in. istnienie sił równoważących, zdolność do rozkładania ryzyka, długookresowa perspektywa działania, dostępność infrastruktury i obecność instytucji zdolnych do generowania procesów regeneracji i hamowania procesów degeneracji.

Redaktor Bendyk przypomniał o nadmiernym, przekraczającym możliwości rekonstrukcji, zużyciu zasobów. Przekroczyliśmy aż 6 z 9 granic systemu ziemskiego, czyli krytycznych punktów wytrzymałości Ziemi dotyczących klimatu, różnorodności biologicznej, wody pitnej i różnych rodzajów zanieczyszczeń powietrza, gleby i wody. Systemy ekologiczne i ekonomiczne są jak metabolizm. Wraz ze wzrostem zużycia energii, potrzeba więcej materii, a zasoby są ograniczone. „Obecny poziom złożoności systemów i gospodarki wymaga niezwykle efektywnych systemów energetycznych. A źródła energii się kończą” – przestrzegał E. Bendyk. „Czeka nas demokratyczny ekosocjalizm lub barbarzyństwo, wojna o zasoby, dystopia”. Obecnie przesuwa się granica bezpieczeństwa i sprawiedliwości społecznej dla miliardów ludzi.

Prof. Foltynowicz wskazał na fizyczne i ekonomiczne wymiary entropii. Prof. Abramowicz z kolei nawiązał do entropii m.in. w generowaniu informacji i zjawisku fake newsów. „Łatwość generowania fałszu nie ma granic. Robi to z fantazją Chat GTP. Świat jest w dramatycznej sytuacji”. Profesor zwrócił się do zgromadzonych na spotkaniu studentów ”Będziecie potrzebować dużo sił, żeby uporządkować świat”.

Jesteśmy OTWARCI na drugiego człowieka i zmieniający się świat

Spotkanie z prof. dr. hab. Jerzym Hausnerem