Katedra Przyrodniczych Podstaw Jakości - aktualności

Studentki ze Studenckiego Koła Naukowego NEXUS w gronie półfinalistów programu Solve for Tomorrow

Miło nam poinfo

Nie od dzisiaj wiadomo, że studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu podejmują ludzie zdolni, kreatywni, otwarci na rozwój i odnoszenie sukcesów, a stwarzane im tu warunki oraz wsparcie pozwalają odnosić sukcesy na wielu polach. Studenckie Koło Naukowe NEXUS działające w Katedrze Przyrodniczych Podstaw Jakości w Instytucie Nauk o Jakości oferuje szerokie możliwości rozwoju  od pierwszych tygodni pobytu w murach naszej uczelni.

Już w dwa miesiące po rozpoczęciu studiów studentki pierwszego roku kierunku Jakość i rozwój produktu: Karolina Pakuła, Nikola Dłużniewska, Zuzanna Płaczek oraz Agata Polus odniosły spektakularny sukces kwalifikując się do półfinału pierwszej edycji programu edukacyjnego Solve for Tomorrow (SFT)*.Oznacza to, że w kolejnym etapie studentki zmierzą się z praktycznym zastosowaniem nowoczesnej metody Design Thinking** i będą rozwijać pomysł na rozwiązanie wybranego przez siebie problemu.

Zainspirowane i wspierane przez dr inż. Sylwię Sady, w ramach prac Studenckiego Koła Naukowego NEXUSprzygotowały w ekspresowym tempiei zgłosiły do programuopis swojego wyzwania, polegającego na opracowaniu innowacyjnej aplikacji, która pozwoli ograniczyć niepokoje towarzyszące młodym ludziom podczas przemieszczania się po Poznaniu.

Projekt został wysoko oceniony i jako jeden z 25 na 138 zgłoszeonych został zakwalifikowany do dalszego etapu, w którym już tylko 25 półfinałowych zespołów otrzyma wsparcie w postaci mentoringu od ambasadorów programu SFT, grona wybitnych ekspertek i ekspertów, specjalizujących się w różnych dziedzinach wiedzy niezbędnej do realizacji projektów. Tak przygotowane zespoły rozpoczną pracę nad swoim wyzwaniem. Kierując się kolejnymi etapami myślenia projektowego, będą testować i opracowywać pomysł na rozwiązanie wybranego przez siebie wyzwania. Następnie spośród przesłanych w formie wideo sprawozdań efektów działań zostaną wybrane projekty, które przejdą do fazy finałowej.

Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy naszych studentek.

POWODZENIA

 

* Solve for Tomorrow (SFT) jest globalnym programem organizowanym przez Samsung. W ramach tego programu młodzi ludzie mierzą się z aktualnymi wyzwaniami współczesnego świata. To przestrzeń do nauki, wymiany pomysłów oraz projektowania i wprowadzania rozwiązań lokalnych problemów. Celem programu jest rozwijanie kompetencji przyszłości i budowanie poczucia sprawczości w pokoleniu nastolatków i młodych dorosłych. Program SFT został objęty patronatem przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Centrum GovTech Polska oraz NASK. Partnerami projektu są Centrum Nauki Kopernik, UNEP/GRID-Warszawa, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog oraz Zwolnieni z Teorii.

**Design Thinking (myślenie projektowe) to podejście, które wykorzystuje się do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie ważne jest uwzględnienie i dopasowanie ich do potrzeb użytkowników. Powstała na gruncie biznesowym, jednak jej potencjał jest o wiele większy – założenia tej metody z powodzeniem można stosować także w edukacji.

rmować, że dr hab. inż. Daniela Gwiazdowska, prof. UEP, dr hab. inż. Hanna Śmigielska, prof. UEP i dr hab. inż. Krzysztof Melski, prof. UEP zostali powołani na członków Komisji Nauk Towaroznawczych – Nauk o Jakości przy O/PAN w Poznaniu na kadencję 2023 -2026.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.