UEP na Europejskim Forum Samorządowym LOCAL TRENDS

14 października 2024 r. na Europejskim Forum Samorządowym LOCAL TRENDS odbyła się debata pt. Jak sfinansować „na zielono” inwestycje w samorządach terytorialnych, której współorganizatorem był Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Wstęp do debaty wygłosiła dr hab. Kamilla Marchewka-Bartkowiak, prof. UEP, prezentując wyniki stopnia zazielenienia budżetów samorządowych w 2023 roku w oparciu o opracowany w Instytucie Finansów –  Indeks Zazielenienia Finansów Samorządowych.

W debacie wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Banku Gospodarstwa Krajowego, Polskiego Funduszu Rozwoju, Santander Bank Polska oraz InPost Green City. Debatę poprowadził dr Daniel Budzeń z Fundacji Miasto, która jest licencjobiorcą metodologii UEP. Dyskusja objęła zarówno zagadnienia dotyczące pozyskiwania środków na przedsięwzięcia proekologiczne, jak i metody ich realizacji, z przykładami takimi jak Instrument Zielonej Transformacji Miast, zielone obligacje oraz modele partnerstwa publiczno-prywatnego.

W Europejskim Forum Samorządowym LOCAL TRENDS 2024 wzięły również władze Uczelni – Rektor UEP, prof. dr hab. Barbara Jankowska oraz Prorektor ds. Współpracy dr hab. Łukasz Puślecki, prof. UEP.

W trakcie wieczornej gali wręczone zostały także nagrody dla Liderów Zielonych Finansów Samorządowych, którzy w rankingu przygotowanym przez Fundację Miasto i Związek Miast Polskich uzyskali najlepsze wyniki w oparciu o metodologię UEP. Indeks ten umożliwia zbadanie „stopnia zazielenienia” finansów samorządowych, w tym również ocenę poziomu lokalnego bezpieczeństwa środowiskowego. Partnerami Rankingu są też InPost Green City oraz Bank Ochrony Środowiska.

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu objął patronat merytoryczny nad tegorocznym poznańskim kongresem LOCAL TRENDS, w którym wzięli udział przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, środowisko naukowe i biznes. Organizatorem Forum są Międzynarodowe Targi Poznańskie.

UEP na Europejskim Forum Samorządowym LOCAL TRENDS